{{ctrl.notification}}

انواع قطارها

انواع قطارها

همچنان که قطار روی ریل جلو می‌رود، منظره‌ ای که از پنجره می‌ بینیم مثل کتاب مصوری است که ورق می‌خورد. هرچه قطارمان بهتر باشد ازدیدن عکس‌ها لذت بیشتری می‌بریم و هرچقدر شرایط‌مان ناراحت‌ کننده، دوست داریم زودتر همه چیز تمام شود. ما برای اینکه سفر راحتی داشته باشیم، باید انواع قطار و امکاناتش را بشناسیم و قطار مناسب حال ‌مان را انتخاب کنیم. در این مقاله با آس چارتر همراه باشید.

قطار

انواع قطارها

1. قطار زندگی

قطار زندگی

قطار زندگی در اصل همان قطار سبز است که با امکانات ویژه و تزئینات بیشتر همراه شده است. قطار زندگی توانایی جا به جایی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ مسافر را دارد. اگر به دنبال قطاری لوکس با امکانات و خدمات شایسته می گردید قطار زندگی بهترین انتخاب خواهد بود. مهمانداران خانم و آقا برای پذیرایی و ارائه خدمات در این قطاربرای ارائه خدمات بهتر آموزش دیده اند. خدمات در این قطار بیشتر به یک هتل متحرک شباهت دارد. این قطار انتخاب بسیار مناسبی و عالی برای خانواده های ایرانی است.

2.قطار فدک

قطار فدک

 قطار فدک نیز به عنوان یکی از قطارهای لوکس ناوگان حمل و نقل ریلی ایران شناخته می شود. امکانات و خدمات این قطار در حد  هتل های چند ستاره و خوب می باشد و به همین دلیل به این قطار هتل ۵ ستاره متحرک نیز گفته می شود. این قطار یک قطار ۴ تخته است که با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می کند ضمنا این قطار خدمات زیادی به مسافرانش ارائه می دهد . شما می توانید با خرید بلیط هواپیما ارزان چارتر از سایت آس چارتر از تخفیفات ویژه آن برخوردار شوید.

 

3. قطار غزال

قطار غزال

قطار غزال نام یکی از قطارهای چهار تخته و با کیفیت ناوگان حمل و نقل ریلی ایران است. غزال را می توان یکی از لوکس ترین و پیشرفته ترین  و بهترین قطارهای ناوگان به حساب آورد. غزال که یک قطار کوپه ای محسوب می شود این قطار در هر واگن دارای ۹ کوپه است. به همین دلیل نیز فضای بازی در کوپه های این قطار وجود دارد و مشکلی از بابت کمبود جا وجود ندارد. امکانات اولیه این قطار شامل سیستم صوتی و تصویری (دو نمایشگر)، سیستم احضار مهماندار، تهویه مناسب و با کیفیت (سرد و گرم) و سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی می باشد .

4. قطار البرز

قطار

یکی دیگر از قطارهای ۴ تخته شرکت رجا قطار البرز می باشد . این قطار لوکس که در دسته قطارهای کوپه ای درجه ۲ قرار می گیرد دارای طراحی داخلی و واگن هایی با وضعیت بسیار خوب است و به همین دلیل بسیاری از مسافرانی که با این قطار سفر می کنند  آن را با قطارهای درجه یک اشتباه می گیرند. بدنه عایق در برابر سرما و گرما، امکان استفاده از کتابخانه، توزیع نشریات و مجلات، سیستم تهویه، سیستم چند رسانه ای و پذیرایی مناسب برخی از ویژگی ها و امکانات این قطار هستند.

5. قطار سیمرغ

قطار سیمرغ

 قطار سیمرغ نیز از قطارهای ۴ نفره است . قطار سیمرغ علاوه بر بهره‌گیری از امکانات قطار سبز چند ویژگی دیگر نیز دارد. برای مثال در این قطار کنسول های بازی وجود دارند که با پرداخت هزینه می توانید از آن ها استفاده کنید.

6. قطار خلیج فارس 

قطار

قطار خلیج فارس قطاری چهارتخته است که از نظر رده کیفیتی در درجه سوم از قطارهای ناوگان ریلی ایران قرار می گیرد  که از بیشتر امکانات اولیه قطارها برخوردار است و رده کیفیتی قابل قبول این قطارها معمولا از نظر فنی و از نظر کیفیت واگن ها و کوپه هاست. خلیج فارس دارای سیستم صوتی و تصویری، سیستم تهویه و سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی ست و کیفیت قابل قبولی دارد .

7. قطار طوس

قطار

 قطار طوس نیز از دسته قطارهای چهارتخته می باشد که واگن هایی ۹ کوپه ای دارد که می تواند ظرفیت ۳۶ نفر را در خود جای دهد. قطار طوس مجهز به سیستم صوتی و تصویری هست، اما ممکن است در برخی از مدل ها فاقد این سیستم باشد. مزیت این قطار نسبت به دیگر قطارها، آرامش نسبی مسافر به دلیل وجود عایق های حرارت و سر و صدایست که در واگن ها بکار گرفته شده و همین نکته از مزیتهای آن می باشد .

8. قطار سبز

قطار سبز

قطار سبز هم کوپه های چهار تخته دارد . این قطار امکانات ویژه از جمله بدنه دولایه، شیشه های دوجداره و مبلمان و زیبا و با کیفیتی است. تلوزیون با قابلیت پخش شبکه های تلویزیونی و قابلیت احضار مهماندار نیز از جمله امکانات این قطار هستند. قطار سبز را می توان به نوعی شروع فعالیت قطارهای لوکس ناوگان ریلی ایران دانست.

9. قطار پلور سبز 

قطار

قطار پلور سبز نیز در دسته قطارهای کوپه ای  چهار تخته قرار می گیرد. این قطارها که در ایران ساخته می شود، به دلیل جدیدتر بودن از نظر درجه کیفی نمره  یک برخوردار هستند. امکانات اولیه مانند سیستم صوتی و تصویری ، تهویه مطبوع و دیگر امکانات اولیه، در قطار ۴ تخته پلور سبز موجود است. کوپه های این قطار از نظر ظاهری زیبا هستند و فضای مناسبی نسبت به قطارهایی همچون خلیج فارس دارند. سیستم تهویه مطبوع با امکان تنظیم درجه حرارت  از مزیت های این قطار است. مورد دیگری که این قطار را در درجه کیفی یک قرار می دهد لرزش کم قطار در حین حرکت و آرامش مسافران در حین سفر است.

10. قطار سریر

قطار

قطار سریر جدیدترین قطار شرکت رجا است که در دسته قطارهای نیمه لوکس قرار می گیرد. امکانات و خدمات این قطار شاید در حد و اندازه قطارهای زندگی و فدک نباشد، اما مطمئنا می توانیم سریر را یک قطار بسیار خوب حساب کنیم . مهمترین مسیری که فعالیت این قطار در آن آغاز شده مسیر قطاری تهران  به شیراز است. البته به عنوان یک قطار لوکس معرفی شده است، اما با توجه به اطلاعاتی که در مورد امکانات و خدمات آن وجود دارد می توانیم این قطار را نیمه لوکس حساب کنیم.

11. قطار لوکس

قطار

قطارهای لوکس ۴ نفره در دو مدل موجود هستند مدل ۹ کوپه ای ۳۶ نفره و مدل ۸ کوپه ای ۳۲ نفره این دو مدل هستند که دارای امکاناتی همچون سیستم تهویه، سیستم صوتی و سرویس خواب هستند که هر دو دارای کوپه های 4تخته می باشند . تفاوت اصلی این دو کوپه در فضای کوپه هاست. مدل ۸ کوپه ای فضای بیشتری را در اختیار مسافرین قرار می دهد و از نظر ظاهری نیز کمی بهتر از مدل ۳۶ نفره است. این قطار با توجه به اینکه از فضای خوب و امکانات معقولی برخوردار است، کمی قیمت بالاتری دارد به نسبت مدل دوم دارد.

12. قطار اتوبوسی پردیس

قطار اتوبوسی پردیس

اگر به دنبال یک قطار می گردید که به سرعت شما را به مقصد برساند  و از کیفیت خوبی برخوردار باشد قطار پردیس انتخاب خوبی است چرا که سرعت این قطار ۱۶۰ کیلومتر است. با این سرعت و در شرایط عادی قطارهای پردیس این امکان را دارند که در کمتر از ۸ ساعت مسیر تهران تا مشهد که مابقی قطارها به طور معمول در 12 ساعت طی می کنند  را طی کند.

این قطار به دلیل بهره گیری از سیستم خودکششی (قرار داشتن موتور جداگانه در هر واگن) از سرعت، امنیت و آرامش بیشتری برخوردار است. در قطارهای اتوبوسی کوپه های جداگانه ای وجود ندارد و تعدادی از مسافرین در یک سالن قرار دارند . دکوراسیون و طراحی داخلی زیبا، پذیرایی رایگان (صبحانه، ناهار، عصرانه)، تهویه مناسب و سیستم صوتی و تصویری از امکانات اولیه این قطار هستند. صندلی های این قطار نیز مانند صندلی های هواپیما هستند و به علت دارا بودن کیفیت لازم در طول سفر باعث آزار و اذیت  شما نخواهند شد.

13. قطار صبا

قطار

قطار صبا یکی دیگر از قطارهای اتوبوسی ناوگان حمل و نقل ریلی جمهوری اسلامی ایران است. این قطار نیز در درجه کیفی خوبی قرار داردهمچنین از امکانات نسبتا خوبی برخوردار است.  از مهمترین امکانات این قطار می توان به سیستم تهویه جداگانه در هر واگن، سیستم صوتی تصویری، عایق بندی سرما و گرما و سرو صدا می باشد. همچنین این قطار به دلیل دارا بودن قالب اتوماتیک در هنگام حرکت و یا توقف،از کمترین میزان لرزش و یا تکان های لحظه ای برخوردار است.

14. قطار پارسی ، زاگرس و میلاد

قطار

قطارهای پارسی ، زاگرس و میلاد  قطارهایی شش تخته هستند و امکاناتی در حد و اندازه امکانات قطارهای چهار تخته ندارند، برای مثال قطارهای شش تخته به جای بهره‌گیری از سیستم صوتی و تصویری تنها از سیستم صوتی بهره گرفته اند اما این قطارها از کابین هایی با فضای مناسب و زیبا و تمیز برخوردار هستند . در صورتی که خانواده پرجمعیتی داشته باشید و یا قصد سفر به صورت گروهی و یا دانشجویی را داشته باشید  یا اینکه حتی قطار هایی با نرخ مناسب مدنظر داشته باشید ، قطارهای شش تخته گزینه بسیار خوبی هستند. قطار شش تخته پارسی یکی از پراستفاده ترین قطارهای ناوگان ریلی کشور بحساب می آید. البته قطارهای ۶ تخته تنها شامل سه موردی که نام بردیم نمی شود و طیف وسیعی از قطارها را شامل می شوند.برای سفر آسوده تر و آسان تر شما می توانید بلیط هواپیما لحظه آخری را با تخفیف ویژه از سایت آس چارتر تهیه کنید.

15.قطار مهتاب

قطار

قطار مهتاب  زیر مجموعه شرکت قطارهای سفیر فراوان اند و یکی از آن ها نیز شرکت ریلی مهتاب سیر جم است که با قدرت در کنار دیگر شرکت ها  فعالیت می کند. این قطار شش تخته با بهره گیری از امکاناتی مانند ، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم رسانه ای، سیستم تهویه مطبوع، توزیع کتاب و نشریات و خدمات پذیرایی مناسب به عنوان یکی از بهترین قطارهای ۶ تخته توانسته جایگاه خوبی برای خود به دست آورد.

16. قطار کوثر

قطار مهتاب

قطار کوثر که یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت حمل و نقل ریلی سفیر محسوب می شود در ناوگان خود چند مدل قطار در اختیار دارد که یکی از آن ها قطار کوثر است. قطار کوثر یکی از قطارهای شش تخته و پرفروش این شرکت است. واگن های قطار از نظر صدا و رطوبت کاملا عایق هستند و آرامش نسبتا خوبی در کوپه برقرار است. صندلی های مناسب و خدمات مهمانداری و پذیرایی ، را به یک انتخاب خوب برای سفرهای دسته جمعی با قیمت مناسب تبدیل کرده است.

 

نویسنده: شادی شادکام

 

date_range سه شنبه 26 اسفند 1399 remove_red_eye 964 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0