{{ctrl.notification}}

تفاوت کلاس های پروازی مختلف

تفاوت کلاس های پروازی مختلف

تفاوت کلاس های پروازی مختلف

اگر شما هم بلیط هواپیما ارزان چارتری گرفته باشید حتما دیده اید که انواع کلاس های پروازی نرخهای متفاوتی دارد. کلاس های پروازی ایران هم مانند دیگر نقاط دنیا دارای قیمتهای متفاوتی می باشد. اگر شما هم دوست دارید با اصطلاحات روی بلیط هواپیما آشنا شوید از شما می خواهیم در این مقاله با آس چارتر همراه باشد تا به آن بپردازیم.

کلاسهای مختلف پروازی

اینکه از کلاسهای پروازی اطلاع داشته باشید به شما کمک می کند تا تصمیم مناسب تری برای بلیط هواپیما بتوانید بگیرید. یکی از روشهای کسب درآمد شرکتهای مختلف هواپیمایی، فروش بلیط هواپیما و در واقع قیمت گذاری بلیط های مختلف هواپیما می باشد. هر کدام از شرکتهای هواپیمایی از حروف خاص برای یا در واقع کدهای خاص برای کلاس های مختلف خود بهره می برد. این مقاله کمک می کند که با ذهنی آگاه تر بتوانید بلیط خود را تهیه و همچنین بخوانید.

تفاوت کلاس های پروازی خدمات و سطح ارائه خدمات را به شما مشخص می کند این سیاست برای ایجاد در آمد برای شرکتهای هواپیمایی و راضی نگه داشتن اکثریت مسافران به ارائه خدمات متفاوت و متعاقب آن قیمتهای مختلف می باشد.

در واقعیت صندلی های هواپیمایی با توجه به قوانین سازمان هواپیمایی و همچنین میزان بار آنها دارای رده بندی مختلف و در نتیجه قیمت های مختلفی می باشد. شرایط داخل کابین هواپیما برای کلیه کلاسهای نرخی یکسان می باشد.

کلاس اکونومی

اولین کلاس پروازی از انواع کلاس های پروازی ایران اکونومی است. در کلاس نرخی اکونومی (Economy) یا اقتصادی، ارزان‌ترین شیوه‌ی سفر با هواپیما، قطار و برخی کشتی‌ها است. این کلاس پروازی کد مشترکی در بین اکثر شرکتهای هواپیمایی دارد که با حرف Y نمایش داده می شود. اما O , L, W , S, N, Q , B , H ,M, K می باشد. و ارزان ترین بلیط های هواپیما مربوط به کلاس نرخی O, Q است.

امکاناتی که برای مسافران این نوع پرواز در نظر گرفته می‌شود، معمولاً در حد امکانات پایه است و از تعداد محدودی روزنامه، مجله‌ی تبلیغاتی و کارت راهنمای پروازفراترنیست. بعضی خطوط هوایی ارزان مثل ایزی‌جت و رایان‌ایر حتی پذیرایی چندانی هم در پروازهای کمتر  از دو ساعت برای مسافرین این کلاس پروازی صورت نمی گیرد و گاهی مسافران باید بابت غذا و نوشیدنی پول پرداخت کنند.

در بعضی ایرلاین ها برای صندلی‌های کلاس اکونومی ، مانیتور و هدفون هم تعبیه شده که مسافران در تغییر برنامه‌‌های آن حق انتخاب زیادی ندارند؛ اما در بیشتر هواپیماها، برای تمام مسافران بخش اکونومی یک مانیتور بزرگ وجود دارد که برنامه‌ی مشخصی پخش می‌کند.

کلاسی اکونومی در یک هواپیما بیشتر صندلی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

اکونومی کلاس

کلاس تجاری

یکی از انواع کلاس های پروازی کلاس تجاری در بلیط هواپیما چارتر ارزان  (Business class) برای مسافران خود، امکاناتی بهتر و بالاتر از کلاس اکونومی فراهم می‌کند. در آغاز باید بگوییم مقدار بار مجاز مسافران کلاس بیزینس معمولاً بالا‌تر از مسافران کلاس اکونومی است. در فرودگاه نیز، سالن استراحت جداگانه‌ای برای مسافران این کلاس در نظر گرفته می‌شود و ترانسفر آن‌ها از ساختمان داخلی فرودگاه تا پای پله‌های هواپیما هم جداگانه صورت می‌‌گیرد. به طور معمول، صندلی‌های کلاس تجاری در جلوی کلاس اکونومی و در قسمت جلو هواپیما و با فاصله‌ی بیشتری از هم قرار دارند. پذیرایی در این کلاس هوایی ، عموماً با غذای گرم بوده و امکانات رفاهی دیگری مثل حوله‌ ی گرم، مانیتور و هدفون برای تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی و... هم برای رفاه حال مسافران فراهم است.

در بعضی پروازها، کلاس لوکس فرست‌کلاس ( بهترین و با کیفیت ترین کلاس پروازی ) حذف شده و کلاس بیزینس، باکیفیت‌ ترین کلاس سفر در آن پرواز به شمار می‌رود. این کلاس پروازی در اکثر بلیط های هواپیما با حرف J نمایش داده می شود. تعدادی از کلاسهای دیگر پروازی در این رده D , R می باشد .

بیزینس کلاس

فرست‌کلاس

از انواع کلاس های پروازی و لوکس‌ترین راه سفربا هواپیما ، درقسمت فرست‌کلاس (First Class) است. تعداد صندلی‌های فرست‌کلاس بسیار محدود است و حداکثر بیست صندلی در یک هواپیما به این کلاس اختصاص دارد. فضای اختصاص داده شده به صندلی‌های این بخش بسیار زیاد و صندلی های آن بسیار راحت است و حریم شخصی مسافران در آن به خوبی رعایت شده است. صندلی‌ها، بزرگ و راحت و جا دارند و هر کدام، تلویزیون و وسایل تفریحی الکترونیکی مجزای خودشان دارند. سرویس بهداشتی جداگانه، مهماندارهای باتجربه‌ ترو به نسبت تعداد مسافرین بیشتر، پذیرایی لوکس و گرم هم برای مسافران فرست‌کلاس فراهم است.

علاوه بر این‌ موارد، سوار شدن مسافران در قسمت فرست ‌‌کلاس به هواپیما هم متفاوت است.پذیرش جداگانه و بدون معطلی ، سالن استراحت مجزا و ترانسفر اختصاصی تا هواپیما، از دیگر تسهیلاتی است که در اختیارمسافرین ساکنان لوکس‌ترین بخش هواپیما قرار می‌گیرد. این کلاس پروازی در اکثریت هواپیمایی ها با حرف F نمایش داده می شود. حروف دیگری که نشان دهنده فرست کلاس می باشند عبارتند از : A ,P می باشند.

در ایران ماهان و ایران ایر فرست کلاس دارند و بیشتر بلیط های هواپیما در ایران به صورت اکونومی فروش می گردد، ضمنا در ایران کلاس پروازی O مربوط به خانواده شهدا، جانبازان و معلولان سازمان بهزیستی است. این کلاس پروازی مربوط به اکونومی میباشد.

گاهی پیش می آید که کلاسهای پروازی غیر از موارد بالا نوشته شده به صورت ترکیب با حروف قبلی یا حتی کدهای ناشناخته است.

ضمنا پروازهای چارتری توسط آژانسها فروش می گردد و از قوانین هواپیمایی جمهوری اسلامی پیروی نمی کنند.

شما می توانید با مراجعه به سایت آس چارتر از با دیدن کلاسهای پروازی و قیمت بلیط هواپیما ارزان لحظه آخری می توانید خریدی آسان و ارزان را تجربه کنید.

فرست کلاس

قوانین بار

بار مجاز در پرواز مقدار بار مورد تایید آن شرکت هواپیمایی در مسیر مورد نظر می باشد. این مقدار بار توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی تعیین می شود. در اکثر شرکتهای هواپیمایی مقدار بار مجاز در کابین 5 تا 8 کیلوگرم است ولی بار در قسمت بار هواپیما بین 20 تا 50 کیلوگرم است اما اگر از این مقدارها بار شما بیشتر است باید هزینه اضافه پرداخت نماییدو این هزینه هم بستگی به مسیر و ایرلاین و قوانین آن شرکت هواپیمایی دارد.

 

date_range یکشنبه 26 اردیبهشت 1400 remove_red_eye 513 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
05138516996-7
پرواز خارجی
09300091160
05138516996-7
اتوبوس
09300091160
05138516996-7
تور داخلی
09300091160
05138516996-7
تور خارجی
09300091160
05138516996-7
بیمه مسافرتی
09300091160
05138516996-7
ویزا
09300091160
05138516996-7
ثبت نظر
chat 0