{{ctrl.notification}}
کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران، نام مجموعه‌ ای فرهنگی تاریخی در شمال شهر تهران است که یکی از جاذبه های تماشایی پایتخت به شمار می رود و تماشای مناظر چشم نواز را برای ساکنان و مهمانان این شهر همیشه بیدار، ممکن می کند. این مجموعه باغی با دیدنی های بسیار از جمله کاخ نیاوران که هر گوشه اش نشانی از تلفیق تاریخ و طبیعت را در خود دارد. در این مقاله آس چارتر اطلاعاتی درمورد این کاخ زیبا در اختیار شما قرار می دهد، با ماهمراه باشید. آس چارتربهترین مرجع ارائه دهنده بلیط چارتر تهران در مشهد می باشد.

کاخ نیاوران تهران

علت نام گذاری نیاوران

جالب است بدانید که مجموعه کاخ هایی که امروزه با عنوان نیاوران می شناسیم، در دوران قدیم، نزدیکی آن نیزارهای وسیعی بود که مردم آن ها را نی آوران می نامیدند. در اثر گذر زمان، نی آوران به نیاوران تبدیل شد.

تاریخچه کاخ نیاوران

به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷ یکی از کاخ های کوچک باغ نیاوران که متعلق به دوره فتحعلی شاه بود ویران و ساخت کاخ نیاوران در محل آن آغاز شد. ساخت این بنا برای مدتی با وقفه مواجه شد اما بالاخره در سال ۱۳۴۶ آن را آماده بهره برداری کردند. در ابتدا قرار بود این کاخ برای پذیرایی مهمانان دربار مورد استفاده قرار گیرد؛ اما در نهایت به محل زندگی خانواده پهلوی اختصاص یافت. محمد شاه، بنای کوچک و ساده ای در آن ساخت اما ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه را در آن بنیان نهاد. آخرین بنای ساخته شده توسط سلسله قاجار در این باغ کوشک احمد شاهی نام دارد که دقیقا در میان باغ است.

کاخ نیاوران تهران

در مورد کاخ های نیاوران

قسمت شمالی تهران، که در پای کوه های توچال واقع شده است، از گذشته های دور تا زمان حال، دارای بهترین آب و هوا و منظره بوده است. به همین دلیل است که پادشاهان سلسله قاجار، باغ های شمیرانات را برای ساختن مجموعه کاخ های تابستانی خود انتخاب کردند. کاخ هایی که با عنوان کلی صاحبقرانیه شناخته می شدند. بعد از آن، سلسله پهلوی نیز مجموعه کاخ های نیاوران را در این نقطه از شهر تهران بنا کردند. تهران تنها پایتختی شلوغ نیست، بلکه مقصدی عالی برای درک بهتر از تاریخ ایران می باشد. اگرچه بیشتر افراد از داشتن سفری بیش از 1 یا 2 روز به تهران، اجتناب می کنند، شهر تهران مقصدی فوق العاده برای تمام گردشگرانی است که عاشق کشف زیبایی های ایران می باشند. کاخ نیاوران، پس از ساخته شدن، تا پایان سلسله پهلوی، محل اقامت شاه و خانواده وی بود. اما اقامتگاه آخرین شاه ایران، امروزه تبدیل به مجموعه ای تاریخی و دیدنی شده است که بازدید از آن برای عموم افراد آزاد می باشد. تک تک بخش های کاخ، از فضای سبز اطراف گرفته تا اتاق کودکان، مانند گذشته دست نخورده باقی مانده اند. گویا که زمان در این کاخ باشکوه و دیدنی متوقف شده و همه چیز یخ زده است. شما می توانید بلیط هواپیما اصفهان تهران را از سایت آس چارتر تهیه کنید.

کاخ نیاوران تهران

بخش های مختلف کاخ نیاوران

بخش صاحبقرانیه

مجموعه اصلی نیاوران، شامل چندین ساختمان و موزه می باشد. همچنین می توانید از محله صاحبقرانیه نیز دیدن کنید. بخش صاحبقرانیه شامل مجموعه کاخ ها مربوط به سلسله قاجار می باشد.

کوشک احمد شاهی

یکی از معروف ترین کاخ های موجود در مجموعه نیاوران، که به لحاظ بصری از خود کاخ نیاوران هم شناخته شده تر است، عمارت کوشک احمد شاهی می باشد. عمارتی که به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار شناخته می شده است.

کاخ نیاوران تهران

طراحی باغ نیاوران

طراحی 4 ضلعی کاخ، در کنار طراحی فوق العاده داخلی، الهام گرفته از تاریخ ایران باستان می باشد که با کمک فناوری های نوین معماری انجام گرفته است. از ویژه ترین المان های طراحی کاخ نیاوران، کف پوشانده شده از سنگ سیاه و سقف کشویی متحرک و آلومینیومی آن است که کنتراست زیبایی را ایجاد کرده است.

کاخ اختصاصی نیاوران در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران جلوه ای از معماری ایرانی را به شکلی مدرن به نمایش می گذارد. این کاخ زیبا وسعتی برابر با ۹۰۰۰ مترمربع را به خود اختصاص داده و دارای دو طبقه و یک نیم طبقه است. طبقه اول بنا برای پذیرایی مهمانان، و طبقه آخر برای اتاق خواب ها و فضاهای شخصی خانواده بوده و در میان این دو طبقه یک نیم طبقه برای فضای کاری و اتاق کوچکترین عضو خانواده پهلوی، لیلا پهلوی، کاربرد داشته است. طراحی معماری کاخ بر عهده مهندس محسن فروغی بود. ساخت بنا توسط شرکت ماپ انجام شده و «شرکت مهندسان مشاور عبدالعزیز فرمانفرماییان و همکاران» به عنوان مهندس مشاور وظیفه نظارت بر اجرای پروژه را بر عهده داشته است. گچ بری استاد عبداللهی، آینه‌ کاری استاد علی‌اصغر و هنر کاشی ‌کاری استاد ابراهیم کاظم ‌پور و ایلیا در بنای این کاخ جلوه گری می کند. در طراحی این کاخ از معماری ایرانی و تلفیقی از هنر پیش و پس از اسلام الگوبرداری شده است. طرح چهار ضلعی کاخ و فضاسازی معماری داخلی آن جلوه ای از معماری ایرانی را در قالبی مدرن به تصویر می کشد. شما می توانید با کمتر ازسه دقیقه بلیط چارتر لاوان تهران را از سایت آس چارتر رزرو نمایید.

دکوراسیون و مبلمان داخلی توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا شده است. مطابق بودن رنگ پوشش کف اتاق ها و پرده ها در جای جای کاخ به چشم می خورد. در گوشه گوشه کاخ مجموعه ای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانه‌های سور فرانسه و رزنتال آلمان، اشیای تزیینی و مجموعه فرش های نفیس ایرانی وجود دارد.

کاخ نیاوران تهران

بخش های داخلی کاخ نیاوران

سینمای خصوصی در کاخ نیاوران و همچنین بازدید از قسمت های مختلف کاخ، نظیر سالن ها و اتاق های خصوصی، از بخش های جذاب داخلی هستند که قابل بازدید می باشند. همچنین علاوه بر مشاهده فضاهای داخلی، می توانید از برخی مجموعه هایی که توسط خاندان پهلوی جمع آوری شده اند مانند مجموعه لباس های ایرانی یا مجموعه عتیقه جاتی که متعلق به شاه و خانواده اش بوده است، دیدن کنید.

کاخ نیاوران تهران

مجموعه های موجود در کاخ نیاوران

علاوه بر ساختمان ها و فضای اطراف، یک کتابخانه خصوصی باشکوه، سینما خصوصی و مجموعه اتومبیل های خاندان سلطنتی، از جمله بخش های مختلف مجموعه تاریخی نیاوران هستند که در زمان بازدید از این مجموعه نباید آن ها را فراموش کنید.

کاخ نیاوران تهران

کتاب خانه باشکوه کاخ نیاوران

کتابخانه شگفت انگیز کاخ نیاوران، شامل 23 میلیون نسخه کتاب است که عمدتا به زبان های فارسی و یا فرانسوی می باشد. اغلب کتاب ها در حوزه فلسفه می باشند. فضای داخلی کتابخانه توسط 300 استوانه شیشه ای که نور و روشنایی کتابخانه را تامین می کنند، طراحی شده است. همچنین زیر زمین این کتابخانه خصوصی عظیم، مکانی ویژه برای نگهداری از مجموعه های ارزشمند نقاشی و سایر آثار باستانی می باشد.

کاخ نیاوران تهران

موزه جهان نما

از دیگر بخش های جالب مجموعه کاخ موزه نیاوران، موزه جهان نما است. این موزه در حقیقت مجموعه هنری و خصوصی آخرین ملکه ایران بوده است. موزه جهان نما، همان طور که از نام آن مشخص است، آثاری شگفت انگیز از هنرمندان مختلف جهان را به نمایش می گذارد. از جمله هنرمندانی که آثارشان در این موزه به نمایش در آمده است، می توان به پل گوگن، پابلو پیکاسو، سالوادور دالی و همچنین تعدادی از هنرمند معاصر ایرانی نظیر آیدین آغداشلو و سهراب سپهری می باشد. با تهیه بلیط هواپیما چارتر از سایت آس چارتر از تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.

کاخ نیاوران تهران

باغ مجموعه تاریخی نیاوران

باغ مجموعه نیاوران، خود یک مکان تفریحی است که می توانید چندین ساعت را در آن بگذرانید. ضمن لذت بردن از منظره درختان و حوضچه ها، می توانید از باغ موزه کتیبه ها نیز که در قسمت شرقی باغ  واقع شده است بازدید کنید.

کاخ نیاوران تهران

ویژگی‌ های منحصر به فرد کاخ نیاوران

کاخ نیاوران محل زندگی آخرین شاه ایران به همراه خانواده اش بوده است.

این کاخ در میان باغی بسیار زیبا قرار دارد که دارای مناظر چشم نوازی است.

تنها ساختمان سلطنتی در ایران است که سقف آن به صورت بازشو طراحی شده است.

در کنار بازدید از این کاخ می توانید از دیگر بناهای تاریخی همچون کوشک احمدشاهی و کاخ زیبای صاحبقرانیه نیز دیدن کنید.

وجود دو کافی شاپ در فضای باغ نیز باعث می شود تا افراد بسیاری ساعاتی را در نزدیکی کاخ نیاوران سپری کنند و از این فضای متفاوت لذت ببرند.

کاخ نیاوران تهران

گالری و نمایشگاه باغ نیاوران

ساختمانی در مجموعه نیاوران قرار دارد که به برگزاری نمایشگاه و گالری های متنوع اختصاص دارد. علاقه مندان می توانند آثار خود را در این ساختمان به نمایش درآورند و از این امکان مجموعه استفاده کنند. ممکن است در مراجعه به این مجموعه نمایشگاهی را در این قسمت نیز ببینید.

کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران (آخرین سکونتگاه پهلوی)

کاخ اختصاصی نیاوران یا همان کاخ نیاوران بنایی جدید است که طرحی ایرانی-اروپایی دارد. این ساختمان زمانی میزبان محمدرضا پهلوی، همسرش فرح و فرزندان آنها بود و تا پیش از خروج شان از ایران در این محل سکونت داشتند. این کاخ از دو طبقه و یک نیم طبقه تشکیل شده است و طراحی جالبی دارد.

کاخ نیاوران تهران

مرمت باغ نیاوران

کارشناسان در مدت ۶ سال به عملیات مرمت شامل این کارها پرداختند: نقاشی بنا، مرمت گچبری ها و آیینه کاری ها، ایجاد سیستم هواساز، تعویض سیستم های برق و کابل ها، تعمیر پوشش بام و عایق کاری و راه­ اندازی مجدد سقف متحرک، آسانسور، تعمیر سنگ فرش و پارکت کف فضاهای مختلف، تجهیز مخزن و ایجاد سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) ،مرمت مبلمان، پرده­ ها و دیوارکوب های پارچه­ ای و مرمت تعداد زیادی از اشیا با رعایت استانداردها. در نهایت درِ این کاخ در اسفند ماه ۱۳۸۸ مجددا به روی علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایرانی گشوده شد و مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت. این کاخ که در تاریخ ششم خرداد ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ۲۰۲۵ به ثبت ملی رسیده است امروزه علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند.

کاخ نیاوران تهران

امکانات مجموعه کاخ نیاوران

مجموعه نیاوران برای بازدیدکنندگانش امکاناتی را نیز در نظر گرفته است که می توانید از آنها استفاده کنید که عبارتند از:

نیمکت هایی در محوطه

سرویس بهداشتی

نمازخانه

آبسردکن

۲ کافه رستوران

فروشگاه صنایع دستی

کاخ نیاوران تهران

دسترسی به مجموعه کاخ نیاوران

آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

شماره تماس مجموعه نیاوران  ۱۵-۲۲۲۸۲۰۱۲ (۰۲۱)

date_range سه شنبه 30 آذر 1400 remove_red_eye 451 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0