{{ctrl.notification}}
مناطق دیدنی کازرون

معرفی مناطق دیدنی کازرون

شهر کازرون  در بخش باختری استان فارس واقع شده است، شهر کازرون با تاریخی کهن و آثار باستانی و تاریخی فراوان و همچنین شهری فرهنگی و مذهبی و یکی از شهرهای متمدن و معروف کشورمان ایران که گردشگران بسیاری به سمت خود جذب کرده است. کازرون در دوره ی ساسانیان و توسط شاپور اول تاسیس شد و آن زمان به نام بیشاپور معروف بوده است. شهر کازرون دارای دیدنی های طبیعی و جاهای تاریخی و قدیمی زیادی می باشد. شهرکازرون یکی از بزرگترین مراکز و زادگاه دانشمندان، شاعران، صوفیان و دیگر بزرگان در دوران طلایی اسلام بوده ‌است. به همین دلیل از این شهر بعنوان یکی از مراکز علم و دانش اسلامی و نوآوری و یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مراکز و شهرهای تمدن و فرهنگ اسلامی در دوران طلایی یاد می شود. در ادامه با آس چارتر به معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر کازرون می پردازیم.  آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده بلیط هواپیما ارزان چارتری در مشهد می باشد.

جاهای دیدنی کازرون

شهر کازرون دومین شهر پرجمعیت استان فارس و پنجاه و سومین شهرستان پرجمعیت ایران بشمار می رود و در گذشته این شهر یکی از مهم ترین پایتخت‌های قدیمی ایران بوده است، شهر کازرون در فاصله 120 کیلومتر شیراز واقع شده، این شهر دارای بناهای تاریخی و مذهبی بسیاری است که یکی از مقاصد گردشگری و توریستی در استان فارس و ایران شناخته شده است. در ادامه چند مورد از جاذبه های این شهر باستانی را معرفی خواهیم کرد.

 

 

شهر باستانی بیشاپور

در ابتدای مقاله به معرفی شهر باستانی بیشاپور می پردازیم، شهری که امروزه یکی از جاذبه های تاریخی پر گردشگر در شهر کازرون محسوب می شود، شهر تاریخی بیشاپور ۲۰۰ هکتار وسعت دارد و در زمان ساسانیان در سال ۲۶۶ میلادی و به دستور شاپور اول، پادشاه ساسانی ساخته شده و در آن دوران از بزرگترین شهرهای زمان خود بوده که با مهم ترین شهرهای جهان نظیر بیزانس و انطاکیه برابری می‌ کرده است. شهر تاریخی بیشاپور دارای معماری بی نظیر است و دارای دو بخش اصلی ارگ سلطنتی و منطقه عامه نشین که هر بخش از قسمت های مختلفی همچون معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، ایوان موزاییک، کاخ والرین و خانه‌های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار می باشد. جالب است بدانید طبق نشانه های مختلف کشف شده در این منطقه شهر باستانی بیشاپور محل سکونت عیلامیان و هخامنشیان نیز بوده است. شهر تاریخی بیشاپور در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال‌غربی کازرون و همچنین در نزدیکی سواحل جنوبی خلیج‌ فارس و رودخانه شاپور قرار گرفته است.

آدرس شهر باستانی بیشاپور: استان فارس، شهر کازرون، جاده قائمیه کازرون، شهر باستانی بیشاپور

 

معبد آناهیتا

از دیگر جاهای دیدنی در شهرستان کازرون که در شهر باستانی بیشاپورقرار دارد بنای مشهور معبد آناهیتا می باشد، معبد آناهیتا به سبک معماری دوره هخامنشی، به شکل مربع که هرضلع آن حدود 14 متر است، از سنگ‌های تراشیده شده بدون ملات به صورت دو جداره و فاقد سقف ساخته شده است. معبد آناهیتا را بعنوان یک پرستشگاه آب در عمق ۶ متری از زمین‌های اطراف ساخته ‌اند تا آب رودخانه شاپور به درون آن سرازیر شود. معبد آناهیتا محلی برای نیایش و متعلق به ایزدبانوی آب و الهه آبهای زیرزمینی بوده که در نزد ایرانیان باستان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. آب رودخانه شاپور از طریق یک کانال 250 متری به داخل معبد سرازیر می شده است. در اطراف معبد شکل گاو را خواهید دید که نماد جانوری ایزدبانو می باشد. معبد آناهیتا به عنوان نخستین آثار باستانی ایران در 24 شهریور ماه سال 1310 با شماره 24 به ثبت میراث فرهنگی ایران رسید، و امروزه یکی از جاذبه های پرطرفدار در شهرکازرون می باشد.

آدرس معبد آناهیتا: شهرستان کازرون، جاده کازرون

 

 

غار شاپور

یکی از جاذبه‌های گردشگری دیگر در شهرستان کازرون فارس که در نزدیکی شهر باستانی بیشاپور در تنگ چوگان در دل کوه شاپور قرار دارد، غار شاپور می باشد. غار شاپور در ارتفاع ۱۲۸۰ متر از سطح دریا و ارتفاع ۸۰۰ متر از سطح زمین واقع شده، دهانه ورودی این غار حدود ۳۰ متر است. در ورودی این غار زیبا مجسمه غول پیکری از دومین پادشاه ساسانی شاپور یکم قرار دارد که قدمت آن به ۱۷۰۰ سال پیش بازمی گردد که از دوران باستان به یادگار مانده است. مجسمه شاپور ۷ متر ارتفاع دارد که با گذشت سالهای بسیار طولانی مقداری از آن آسیب دیده و دو دست آن شکسته است. غار شاپور دارای 4 گذرگاه بزرگ، 5 گذرگاه کوچک، چهار مسیر فرعی و سه تالار می باشد. داخل این غار غارهای متعدد زیادی و پرتگاه‌هایی وجود دارد که تا کنون بخاطر لیز بودن مسیر کسی نتوانسته همه زوایا و گوشه‌ها و غارهای درونی آن را کشف کند. دو آب ‌انبار به فاصله پنج متر در انتهای سمت چپ تالار اول غار قرار دارد که درون آن آبی که از سقف به کف غار می‌​چکد جمع می شده و از این آب های جمع شده برای نیاز ساکنان را تامین می​‌ کرده است. با تهیه بلیط هواپیما ارزان لحظه آخری تهران شیراز در سامانه آس چارتر از مزایا و تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.

آدرس غار شاپور:  استان فارس، ۳۰ کیلومتری شمال کازرون، ۴ کیلومتری تنگه چوگان

 

آتشکده کازرون

از دیگر جاذبه های دیدنی در کازرون آتشکده کازرون در ده کیلومتری جنوب کازرون است این آتشکده یکی از پنج آتشکده ای می باشد که توسط مهرنارسه ساخته شده، قدمت آتشکده کازرون به دوران ساسانیان بازمی ‌گردد، این بنای تاریخی از سنگ و ملات گچ ساخته شده و دارای تالاری مربع شکل که دارای 4 طاقی بیضی ‌شکل نیز می باشد. گنبد، یکی از پایه‌ها و دو طاقی‌ این بنا دچار آسیب شده و در طی زمان ازبین رفته است. آتشکده کازرون در سال ۱۳۱۸ و با شماره‌ی ۳۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس آتشکده کازرون: استان فارس، ۱۰ کیلومتری کازرون، سمت چپ جاده قدیمی شیراز

 

 

دریاچه ی پریشان

دریاچه ی پریشان  یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور و از برجسته ‌ترین تالاب‌های استان فارس در 12 کیلومتری جنوب شرقی کازرون در دشت ارژن می باشد. که اطراف آن را رشته کوه زاگرس پوشانده‌ اند، آب دریاچه پریشان از صدها چشمه ی کوچک و بزرگ و همچنین بارش های باران تامین می شود. در دریاچه پریشان گونه های متنوع از ماهی ها نظیر زردک، سرخه، پرک و مار ماهی زیست می کنند. دریاچه پریشان در گذشته دارای نام های دیگری همچون مور، شور، یون، کازرون و پریشم داشته است. دریاچه پریشان جز مناطق حفاظت شده در استان فارس است و زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر نایابی می باشد، آب دریاچه پریشان در سال های اخیر به خاطر کم آبی و بارندگی کم در بیشتر ماه های سال خشک می باشد حتما قبل از سفر از وجود آب در آن مطلع شوید تا بتوانید از زیبایی و جذابیت آن دیدن نمایید.

آدرس دریاچه ی پریشان: استان فارس، 12 کیلومتری جنوب شرقی کازرون

 

روستای دوان

روستای دوان در منطقه ای کوهستانی در در 9 کیلومتری شمال کازرون در دامنه کوه دوان واقع شده است، این روستا دارای آب و هوایی مطبوع و دلنشینی می باشد، قدمت این روستا به 2000 سال قبل بازمی گردد، روستای دوان دارای معماری سنتی و زیبایی است که خانه های آن به صورت پلکانی در دامنه‌ ی کوه با شیبی تند ساخته شده اند و به همین دلیل به ماسوله فارس معروف می باشد، در روستای تاریخی دوان همچنین کتیبه هایی تاریخی کشف شده است که به خط کوفی بر روی آن چیزی نوشته شده و آثار تاریخی با ارزش دیگری کشف شده است که نشان دهنده اصالت تاریخی و کهن این روستای زیبا و باستانی می باشد. جمعیت روستای دوان حدود 1500 نفر است و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری جذاب در شهر کازرون محسوب می شود که بخاطر قدمت تاریخی و آب و هوای بی نظیرش گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است.

آدرس روستای دوان: استان فارس، 12 کیلومتری شمال شرقی کازرون، روستای دوان

 

 

دشت برم

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر کازرون دشت برم یا دشت شقایق ها است. دشت برم یکی از مناطق سرسبز و جذاب که از گل های شقایق بسیاری پوشانده شده و متراکم ترین جنگل های بلوط و بادام کوهی، کیالک و ارژن در دامنه های زاگرس را نیز در خود جای داده مه بزرگ ترین دشت بلوط ایران نیز محسوب می شود. دشت برم علاوه بر تنوع در پوشش گیاهی دارای گونه های مختلف جانوری نیز می باشد، در نزدیکی دشت برم همچنین كاروانسرای میان كتل، تنها كاروانسرای سنگی ایران قرار دارد که می توانید از آنها دیدن نمایید. دشت برم بعنوان یک منطقه ی حفاظت شده و جزو زیست کره به شمار می رود.

آدرس دشت برم: استان فارس، کازرون، 30 کیلومتری شرق کازرون در مسیر کازرون به شیراز

 

امامزاده حسین

در 25 کیلومتری جاده ی کازرون به شیراز یکی از معروف ترین امامزاده های شهر کازرون در کنار روستای سید حسین واقع شده، که امامزاده حسین نام دارد که از نوادگان امام زین العابدین است. این امام زاده برای مردم و اهالی کازرون از ارزش بالایی برخوردار است و در نزدیکی آن باغ های مرکبات زیبایی و همچنین چشمه ی سراب اردشیر قرار دارد که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می نمایند.

آدرس امامزاده حسین: استان فارس، کازرون، 25 کیلومتری شمال کازرون

 

 

گردشگاه میان کتل

از دیگر جاذبه های دیدنی در شهر کازرون گردشگاه میان کتل می باشد که در گردشگاه در جنوب باختری دشت ارژن و در میان جنگل های بند واقع شده است. گردشگاه میان کتل زیستگاه گونه ی کمیاب گوزن زرد ایرانی و جزو منطقه ی حفاظت شده می باشد. این گردشگاه دارای مناظر بکر طبیعی منحصربفرد زیادی می باشد، جنگل های بلوط و فضای کوهستانی و پوشش انبوه جنگلی و چشم اندازهای بی نظیر و زیبای جنگل برم که از تماشای آن ها لذت خواهید برد. گردشگاه میان کتل در هر فصلی جذابیت های دیدنی بسیاری دارد که می توانید در همه ی فصول به بازدید و تفریح در این منطقه بپردازید.

آدرس گردشگاه میان کتل: استان فارس، در نزدیکی جاده ی قدیم شیراز، کازرون و در فاصله ی 18 کیلومتری دشت ارژن

 

پیربنکی کازرون

پیربنکی از دیگر جاذبه های تاریخی و دیدنی که در 8 کیلومتری جاده قدیم کازرون به شیراز قرار دارد، بقعه ای ساده و گچی که به این نام معروف است، بقعه پیربنکی دارای قدمت بسیاری است و در نزدیکی قبرستانی قدیمی واقع شده، که در این قبرستان سنگ تیرهای بزرگ و نقاشی شده به خطوط و اشکال های مختلف و زیبایی وجود دارد. در روی دیوارهای بقعه پیربنکی دو درخت پسته کوهی روییده که تا بالای بام و گنبد کشیده شده است و منظره ای زیبایی را به وجود آورده است، در داخل این بقعه سنگ قبری قدیمی در داخل ضریحی چوبی قرار دارد.

آدرس پیربنکی: استان فارس، 8 کیلومتری جاده قدیم کازرون

 

 

تنگه جیز

از دیگر جاذبه های دیدنی در شهرستان کازرون دره ای دیدنی و شگفت انگیزی می باشد بنام تنگه جیز، این تنگه زیبا و سحرانگیز در 4 کیلومتری شهر خشت و 64 کیلومتری شهر کازرون قرار گرفته است. در این تنگه جذاب و دیدنی جاذبه های تاریخی همچون قلعه دختر که مربوط به دوران ساسانی و اسلامی است و جوی آبی از جنس ساروج و حوضچه‌های سنگی می باشد. این منطقه یکی از خاص ترین مناطق تفریحی و گردشگری در کازرون محسوب می شود که سالانه میزبان گردشگران زیادی می باشد. آس چارتر به شما این امکان را می دهد تا با کمتر از سه دقیقه بتوانید بلیط هواپیما ارزان چارتر مشهد شیراز  را در این سامانه به راحتی دریافت نمایید.

آدرس تنگه جیز: استان فارس، 4 کیلومتری شهر خشت، 64 کیلومتری شهر کازرون

 

 

نویسنده: شادی شادکام

 

 

 

 

date_range پنجشنبه 09 شهریور 1402 remove_red_eye 6939 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0

قدمت روستای دوان چقدر می باشد؟

قدمت روستای دوان به 2000 سال قبل بازمی گردد.

شهر باستانی بيشاپور کجاست؟

شهر باستانی بيشاپور در استان فارس، شهر کازرون، جاده قائمیه کازرون قرار دارد.

جاذبه های دیدنی شهرستان کازرون کدامند؟

شهر باستانی بیشاپور، معبد آناهیتا، غار شاپور، دریاچه پریشان، آتشکده کازرون، غار شاپور و ... از جاذبه های گردشگری و دیدنی در شهرستان کازرون می باشد.