{{ctrl.notification}}
غار اشکفت سلمان ایذه

غار اشکفت سلمان ایذه

خوزستان یکی از استان های جنوبی در کشورمان ایران که دارای قدمت تاریخی بسیار زیادی می باشد. این استان دارای شهرهای تاریخی با قدمت و تمدن چند هزار ساله است، که یکی از مقاصد گردشگری در ایران محسوب می شود علاوه بر جاذبه های تاریخی جاذبه های طبیعی نیز از زیبایی های جذاب و دیدنی در خوزستان می باشد. در این مقاله آس چارتر به معرفی غار اشکفت ایذه می پردازد. تا با این جاذبه تاریخی و طبیعی در شهرستان ایذه خوزستان بیشتر آشنا شوید. آس چارتر به شما این امکان را می دهد تا با کمترین هزینه و کمترین زمان بتوانید بلیط هواپیما ارزان لحظه آخری تهران دزفول را از این سامانه به راحتی دریافت نمایید.

غار اشکفت سلمان ایذه

معرفی غار اشکفت سلمان ایذه

غار اشکفت سلمان ایذه یا نیایشگاه تاریشا یکی از مشهورترین آثار باستانی و تاریخی در شهرستان ایذه می باشد که درون دره ای در جنوب ایذه واقع شده است. این غار یکی از منحصر به فرد ترین بناهای تاریخی ایران است که در میان گردشگران اهمیت بسیار بالایی دارد، قدمت این غار به حدود 2700 سال پیش باز می گردد، این غار دارای محوطه ‌ای بسیار بزرگی که  در داخل صخره‌ی طیبعی کوه و به شکل یک سرپناه می باشد. که طبق تحقیق محققان و روایات به دست امده این غار محل نیایش سلمان فارسی قبل از مسلمان شدن او بوده و به همین دلیل این غار به نام وی اشکفت سلمان معروف شده است. و همچنین ای غار یکی از مهم‌ترین نیایشگاه‌های ایران باستان در زمان عیلامی ها و هخامنشیان بوده است. غار اشکف دارای تمدین چندین هزار ساله که در زمان عیلامیان و هخامنشیان نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. یکی از با ارزش ترین آثار کشف شده در این غار بزرگ‌ ترین خط ‌نوشته‌ی میخی بوده است که مربوط به دوره عیلامیان در زمان حکومت شاهک عیلامی شاه بومی آیاپیر بوده است.

غار اشکفت سلمان ایذه

آثار موجود در غار اشکفت سلمان ایذه

همانطور که در بالا گفته شد، یکی از ارزشمند ترین آثار به دست آمده در این غار بزرگترین خط نوشته میخی مربوط به دوره عیلامیان است، همچنین سنگ ‌نگاره‌های از عصر ایران باستان و چهار نقش‌ برجسته‌ تاریخی با قدمتی بیش از 2700 سال پیش می باشد، که این دو تا از این نقش برجسته ها یا کتیبه ها دو تای آن در داخل غار و مابقی را در بیرون از غار قرار گرفته اند. هر کدام از این کتیبه ها ن‍ی‍‍ای‍ش‌ ه‍‍ان‍‍ی پ‍‍ادش‍‍اه‌ م‍ح‍ل‍‍ی‌‌ آی‍‍اپ‍ی‍ر ب‍ه‌‌ه‍م‍ر‌اه‌ وزی‍ر و خ‍‍ان‍و‌اده‌‌اش ‌ر‌ا ب‍ه‌ ن‍م‍‍ای‍ش‌ گ‍ذ‌اش‍ت‍ه ‌‌اس‍ت‌، در ادامه با توضیحی درباره این آثار همراه ما باشید.

غار اشکفت سلمان ایذه

علائم و نقوش در 4 کتیبه موجود در غار اشکفت سلمان ایذه

اولین نقش برجسته در این غار در ارتفاع 3 متری واقع شده است و بر روی آن نیایش هانی، پادشاه محلی آیاپیر در کنار خانواده و وزیرش حکاکی شده است، در تصاویر حک شده بر روی این کتیبه ها در ابتدا هانی قرار دارد و همسر وی آماتنا و وزیر در پشت سر او قرار گرفته است و در کنار این تصاویر نیز با خط عیلامی چنین نوشته شده است: ( آشنا به خطی که در نیایش نگاره مرا بخواند و ساخته مرا بستاید، خواسته اش برآورده شود. اما کسی که به نگاره اهانت کند باشد که دبوس مجازات ایزد هومبان، ایزدبانو کیریشه و ایزد تیروتیر که آب و خام را آفریده است، تا دوردست ها بر او فرود آید. رحمت پارتی از او دریغ داشته شود. در زیر ماه و خورشید ابتر شود و نسلی از او به جای نماند.)

در کتیبه دیگری شما تصاویری از هانی به همراه همسر و پسرش را خواهید دید، شما در این تصویر می توانید احترام گذاشتن در حالت ایستادن به هم را نیز ببنید که تصویر با وقار زن این پادشاه در این کتیبه نشانه ی از اهمیت زن در دروان عیلامی ها است و همچنین دارای کتیبه‌ای با خط میخی نیز می باشد.

در کتیبه سوم شما نصویری ازهانی پادشاه که درمحلی به تنهایی در حال نیایش می ‌باشد، در پشت سر او نیز کتیبه‌هایی وجود دارد که در 26 سطر به خط میخی درباره ی خود هانی و کارهایی که در این منطقه و سرزمین آیاپیر انجام داده است بر روی آن حک شده است.

در آخرین کتیبه نیز تصویری یکی از مهمترین شخصیت های عیلامی به نمایش گذاشته شده که هویت مشخصی ندارد.

غار اشکفت سلمان ایذه

جاذبه های دیدنی در اطراف غار اشکف سلمان ایذه

این جاذبه تاریخی در دل طبیعتی بی نظیر واقع شده است، که شما علاوه بر دیدن جاذبه های تاریخی در این غار می توانید از غار و چشمه های معدنی و دیگر جاهای دیدنی همچون وجود سیاه ‌چادرهای عشایر بختیاری و خرید سوغاتی و صنایع دستی، بام ایذه و پارک تفریحی در این منطقه نیز دیدن نمایید.

غار اشکفت سلمان ایذه

آبشار اشکفت سلمان ایذه

در بالای غار اشکفت آبشاری وجود دارد که در فصولی که بارندگی زیاد است می توانید به دیدن این آبشار زیبای صخره ای بروید و از دیدن این منظره ی زیبا لذت ببرید. با رزرو بلیط هواپیما چارتر مشهد دزفول از سامانه آس چارتر از مزایا و تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.

بام اشکفت سلمان ایذه

وجود چشمه های زلال و سرسبزی بکر این منطقه و مناظر چشم نواز این منطقه از بالای این دره که درون آن غار قرار گرفته است بسیار منحصر بفرد و جذاب می باشد، دیدن تمام شهر از بالاترین نقطه در این منطقه چشم هر بیننده‌ای را مات و مبهوت خود می کند که به این منطقه بام ایذه می گویند که نمای شگفت‌انگیزی از شهر ایذه در پیش روی شماست.

غار اشکفت سلمان ایذه

پارک اکشفت سلمان ایذه

یکی از جاذبه های دیدنی و تفریحی در نزدیکی غار اشکفت پارک و تفرجگاه طبیعی می باشد که بسیاری از مردم مردم بومی و محلی این استان برای تفریح در آخر هفته ها و روزهای تعطیل به این پارک بزرگ می آیند، این پارک فضای مناسبی برای استراحت و تفریح می باشد.

تالاب میانگران ایذه

از دیگر جاهای دیدنی در اطراف این غار تالاب میانگران است، این تالاب جزو بزرگ ‌ترین تالاب‌های کشور محسوب می شود. مساحت این تالاب حدود ۲۴۰۰ هکتار دارد. تالاب میانگران دارای اکوسیستمی غنی از گیاهان همچون خارشتر، یونجه، شنبلیله، شتی، پاوکده و گیاهان مرتعی و جانورانی نظیر: تنجه، آنقوت، اردک نوک‌ پهن، سرسبز، خوتکا، اردک مرمری، اردک سرسفید، غازپیشانی سفید کوچک، فلامینگو، گاو چرانک، لک لک سفید، لک لک سیاه، باکلان و حواصیل خاکستری است. در بازدید از غار اشکفت می توانید به بازدید از این تالاب در 15 کیلومتری این شهرستان نیز دیدن نمایید.

غار اشکفت سلمان ایذه

منطقه باجول ایذه

منطقه باجول یکی از تاریخی ترین جاذبه های خوش آب‌ وهوا در جنوب شهر ایذه است. این منطقه سرسبز روزی یکی از بزرگترین و بکر ترین جاذبه ها بوده که بخاطر ساخته شدن یک آب بند که بر روی رودخانه کارون، قسمتی از آن به زیر اب رفته است، این منطقه با وجود سد کارون و دریاچه سد و کوه منگشت یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در این منطقه محسوب می شود که دارای مناظری بکر و سرسبز می باشد.

نکات قابل توجه در بازدید از غار اشکفت سلمان ایذه

توجه داشته باشید این مناطق تاریخی و باستانی از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و حتما به این نکته نوجه داشته باشید؛ که در هنگام بازدید از این غار و جاذبه های اطراف آن از رساندن هرگونه آسیب و صدمه‌ای به این بنای تاریخی و ریختن زباله خودداری نمایید.

غار اشکفت سلمان ایذه

بهترین زمان برای بازدید از غار اشکفت سلمان ایذه

یکی از بهترین فصول برای بازدید از غار اشکفت سلمان فصل بهار است، این جاذبه تاریخی و باستانی در دره ای باصفا قرار دارد که یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی نیز محسوب می شود که دارای مناظر فوق العاده منحصربفردی می باشد.

غار اشکفت سلمان ایذه

امکانات موجود در غار اشکفت سلمان ایذه

این جاذبه ی تاریخی و طبیعی یکی از پر گردشگرترین جاهای دیدنی در ایذه که گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است، از این رو امکاناتی نظیر پارکینگ، سرویس های بهداشتی، غرفه و فروشگاه و پارکینگ در این منطقه در نظر گرفته شده است، جالب است بدانید در نزدیکی غار اشکفت سیاه‌ چادرهای عشایر بختیاری نیز وجود دارد که می توانید از آنها نیز بازدید کنید و با آداب و رسوم و سبک زندگی آنها آشنا شوید، همچنین شما می توانید از سوغاتی‌ها، غذاهای محلی و صنایع دستی آنها نیز تهیه کنید. آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده بلیط هواپیما ارزان چارتر در شهر مشهد می باشد.

آدرس غار اشکفت سلیمان: اشکفت سليمان در استان خوزستان و فاصله 3 کيلومتری جنوب غربی شهر ايذه کنونی، در انتهای دره‌ای واقع شده است.

date_range شنبه 03 دی 1401 remove_red_eye 297 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0