{{ctrl.notification}}
شهرستان تفت

شهرستان تفت

یزد یکی از استان های کویری در مرکز ایران که دارای شهرها و شهرستان های بسیار زیادی می باشد، یکی از شهرستان های این استان که امروز قصد داریم به معرفی آن بپردازیم شهرستان تفت می باشد، این شهرستان در استان یزد قرار گرفته است، و دارای تاریخچه و قدمت بالایی می باشد، درادامه آس چارتر به معرفی این شهرستان می پردازد. آس چارتر به شما این امکان را می دهد تا با کمترین هزینه و کمترین زمان بتوانید بلیط هواپیما ارزان چارتر تهران یزد را به راحتی تهیه نمایید.

شهرستان تفت

معرفی شهرستان تفت

شهرستان تفت در 10 کیلومتری جنوب غربی یزد قرار گرفته است، این شهرستان حدود 5846 کیلومتر مربع وسعت دارد، مرکز این شهرستان تفت و دارای سه بخش، 3 شهر و 10 دهستان و 1444 آبادی و 336 روستای دارای سکنه می باشد. این شهرستان دارای قدمت بالایی از دوران قبل از اسلام می باشد، طبق تحقیقاتی که انجام شده است نقاشی هایی بر روی کوه ارنان در ناحیه پشتکوه کشف شده است، که نشان دهنده قدمت آن می باشد که به 12 هزار سال قبل بازمی گردد. همچنین روستای توران‌ پشت که تاریخی ترین روستای شهرستان تفت می باشد که مربوط به دوران توران دخت ساسانی می باشد. از دیگز آثار باستانی این شهرستان می توان به مسجدجامع بید اخوید و مسجد جامع نیر که متعلق به سده یازدهم می باشد و بقعه‌های شیخ جنید، چهل دختران، سیدگلسرخ و پیرمراد توران پشت که متعلق به قرن هشتم و نهم و دهم و یازدهم است و خانقاه یا بقعه شاه خلیل ثانی، از نوادگان شاه نعمت اللّه ولی بوده است که مربوط به قرن نهم می باشد، اشاره کرد.

شهرستان تفت

آب و هوای شهرستان تفت

این شهرستان دارای آب و هوایی خنک و نیمه بیابانی است، میزان بارندگی در این شهرستان حدود 141 میلیمتر در سال می‌ باشد. تفت بخاطر قرار گیری در دامنه‌های شیرکوه دارای تابستان های خنک تری می باشد.

موقعیت اجتماعی شهرستان

شهرستان تفت در جنوب غربی یزد قرار گرفته است، این شهرستان از شمال به شهرستان صدوق، از شمال شرقی به شهرستان یزد، از شرق و جنوب شرقی به شهرستان مهریز، و از غرب و جنوب غربی به شهرستان ابرکوه منتهی می شود.

شهرستان تفت

محصولات کشاورزی شهرستان تفت

شهرستان تفت با داشتن شرایط اقلیمی و آب و هوای نیمه بیابانی و همچنین خاک حاصلخیز بیشتر مردم آن به کشاورزی مشغول هستند، بیشتر محصولات کشاورزی این منطقه شامل: گندم، جو، انار، هلو، زردآلو، گوجه و گردو می ‌باشد و معروف ترین آن انار می باشد.

مشاهیر معروف شهرستان تفت

این شهرستان نیز مانند دیگر شهرستان ها و شهرهای ایران دارای مشاهیر معروفی می باشد از جمله مشاهیر این شهرستان می توان به دکتر هاشم اخوان تفتی، دکتر احمد علی نوربالا تفتی، دکتر فلاح تفتی، امیر محمد تفتی و پهلوان یزدی بزرگ اشاره کرد.

شهرستان تفت

اقتصاد شهرستان تفت

این شهرستان از نظر اقتصادی بسیار غنی می باشد و بیشتر مردم به کشاورزی، باغداری، کارگری و صنایع دستی و کارمعدن مشغول هستند، از معتدن این شهرستان می توان به معادن سرب، گل سفید و سنگ مرمر اشاره کرد که یکی از بهترین سنگ های مرمر در این منطقه می باشد و از اهمیت بالای برخوردار است. همچنین وجود آب و هوا، خاک حاصخیز، چشمه‌ها، کاریزها و چاه‌های بسیار از لحاظ کشاورزی نیز بسیار غنی است، از جمله محصولات کشاورزی که به کشورهای خارج صادر می شود گندم، جو، بنشن و گیاهان دارویی و انار می باشد. از دیگر منابع مهم اقتصادی این شهرستان قالی‌بافی و گیوه‌بافی و پرورش کرم ابریشم می باشد.

شهرستان تفت

گونه های گیاهی شهرستان تفت

شهرستان تفت دارای تنوع گیاهی می باشد از جمله گیاهان معروف این منطقه می توان به گیاهانی همچون چنار، تبریزی، گونه کتیرا و اَنغوزه اشاره کرد. با تهیه بلیط چارتری ارزان هواپیما مشهد یزد در سایت آس چارتر از مزایا و تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.

گونه های جانوری شهرستان تفت

پوشش جانوری این منطقه عبارتند از جانورانی همچون گرگ، شغال، روباه، آهو، بزکوهی، قوچ، میش، خرگوش، کبک و تیهو که در این شهرستان در مناطق حفاظا شده زیست می شود.

شهرستان تفتشهرستان تفت

اقامت در شهرستان تفت

در این شهرستان اگر بخواهید اقامتی داشته باشید می توانید از سوئیت ها و خانه های این شهر شبی را برای اقامت خود اجاره کنید و به راحای به بازدید از این شهر بپردازید.

غذاهای محلی شهرستان تفت

از غذاهای خوشمزه و محلی در این شهر می توان به آش گندم، آش کدو، آش کلم، سوروک، کلوچه محلی، انواع اشکنه، انواع شولی اشاره کرد.

شهرستان تفت

جاذبه های گردشگری تفت

شهرستان تفت یکی از شهرهای استان یزد می باشد، این شهر دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی می باشد، از جمله این جاذبه های می توان به قنات شاه نعمت‌الله ولی، آسیاب آبی، آب‌انبار، کوچه آشتی کنان، ساباط، باغ صدری، آتشکده چم، حسینه شاه ولی، روستای سخوید، حسینه شاه ولی، حمام دربند میرزا و... می باشد در ادامه چند مورد از این جاذبه ها را برایتان معرفی خواهیم کرد.

شهرستان تفت

باغ صدری شهرستان تفت

یکی از باغ های سرسبز و جذاب در شهرستان تفت باغ صدری است که قدمت آن به دوران زندیه باز می گردد، این باغ حدود 50 متر مربع وسعت دارد، در این باغ عمارتی تاریخی نیز وجود دارد که آن هم  در زمان قاجار ساخته ده است، این باغ زیبادارای یک بسیار بزرگ و جذابی قرار دارد که در گذشته داخل آن فواره هایی قرار داشته است که با قدرت آبی که از کوه سرازیر می شده است، کار می کرده است.

شهرستان تفت

آتشکده چم  شهرستان تفت

از دیگر مناطق باستانی شهر تفت آتشکده چم  در روستای چم است، قدمت این آتشکده ۳۰۰۰ سال پیش بازبه دوران قبل از اسلام باز می گردد، بیشتر مردم این روستا زرتشتی می باشند، آتشکده چم بعنوان یک اثر تاریخی با قدمتی بالا در در فهرست میراث طبیعی ایران در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از دیگر آتشکده های این شهرستان می توان به پیر رهگذر، پیر مراد، مهرایزد، چم، زین‌آباد و مبارکه اشاره کرد که هم اکنون بعنوان جاذبه گردشگری مورد استقبال قرار گرفته است. و همچنین بیشتر روستاهای این شهرستان دارای دیدن و آیین زرتشتی می باشند که عبارتند از روستاهای چم، زین‌آباد، مبارکه و محله های باغ خندان، باغ گلستان و راحت‌آباد در شهرستان تفت که محله های زرتشتی نشین در این شهرستان می باشد.

شهرستان تفت

حسینه شاه ولی

از دیگر بناهای تاریخی در شهرستان تفت حسینیه شاه ولی می باشد این حسینیه مربوط به قرن نهم هجری می باشد، این حسینیه در گذشته بعنوان عزاخانه مورد استفاده می شده است. حسینه شاه ولی در ضلع جنوبی میدان امام قرار دارد.

روستای سخوید

روستای سخوید یکی از روستاهای تاریخی و قدیمی در شهرستان تفت می باشد، این روستا در دامنه شیرکوه قرار دارد و دارای آب ‌و‌هوایی کوهستانی می باشد. این روستا به دلیل داشتن بهترین آب و هوا یکی از بهترین جاذبه های تفریحی در این شهرستان محسوب می شود. و مککان مناسبی برای برای ورزش های زمستانی می باشد، در این منطقه محبوب ترین ورزش اسکی می باشد که در دامنه کوه در این روستا پیست اسکی وجود دارد که گردشگران برای بازدید و تفریح به این منطقه می روند.

شهرستان تفت

آسیاب آبی

شهرستان تفت دارای تعدادی حدود 18 آسیاب می باشد، که در گذشته در این آسیاب ها آرد تهیه می کردند و آن را صادر می کردند، به همین دلیل به شهرستان تفت در آن موقع شهر آسیاب ها نیز می گفتند، تعدادی از این آسیاب ها که هم اکنون بعنوان یک بنای تاریخی بجا مانده و هنوز هم فعال است آسیاب بی غم، صدری، باغ گلابدان، نوابی، سرده، و آسیاب بادی شواز می باشد.

عقاب کوه

یکی از زیباترین کوه های شهرستان تفت عقاب کوه است، این کوه را اگر با دقت نگاه کنید عقاب عظیم ‌الجثه ی را خواهید دید که گویی عقابی است که به سنگ تبدیل شده است. آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده رزرو بلیط هواپیما لحظه آخری در مشهد می باشد.

شهرستان تفت

حمام دربند میرزا

از دیگر بناهای تاریخی شهرستان تفت حمام دربند میرزا می باشد، این حمام امروزه یکی از تاریخی ترین حمام های این شهرستان محسوب می شود، جالب است بدانید این شهرستان دارای حمام های قدیمی بسیاری است و حدود 17 محله دارد که در هر محله یک حمام قرار دارد. که هم اکنون فقط تعداد کمی از آنها فعال می باشد.

قلعه گرمسیر

یکی از بناهی های تاریخی قلعه خشتی گرمسیر می باشد، که مربوط به دوره قاجاریه می باشد. این قلعه در بالای کوهی قرار گرفته است و در کنار آن مسجد کبیرالتوبه قرار گرفته است، این قلعه در گذشته به شکل یک راه مخفی بوده است که یک راه زیر زمینی تا مجموعه شاه ولی داشتهاست که امروزه تخریب شده است.

 

date_range سه شنبه 23 اسفند 1401 remove_red_eye 161 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0