{{ctrl.notification}}
سوغات ارومیه

سوغات ارومیه

در سفرتان به آذربایجان غربی اگر بخواهید برای یک لحظه هم که شده چشم از غذاهای لذیذ، آرامگاه‌های بزرگان، جاذبه‌های طبیعی و مذهبی ارومیه بردارید، بعید می‌دانم بخواهید یا حتی بتوانید سوغات ارومیه را نادیده بگیرید و از آنها صرف نظر کنید ؛ از شیرینی های ارومیه چون نقل، حلوا، نان و عرقیجاتش گرفته تا صنایع دستی ارومیه چون فرش، رنگرزی پارچه و پیکرتراشی‌اش همگی هنرها و خوراکی هایی با طعم بی نظیر هستند که بعد از خرید بلیط هواپیما ارومیه در ذهن شما تجلی می یابند .

تا به حال سوغات ارومیه  تهیه کرده اید ؟ دلتان می‌خواهد طعم شیرین حلوای هویج را بچشید ؟ اگر ارومیه را فقط به خاطر دریاچه‌اش می‌شناسید، یا اگر فکر می‌کنید سوغات ارومیه چیز دهان‌گیری نیست، خواندن این مقاله از آس چارتر به شما کمک می کند که ارومیه را بهتر بشناسید .

سوغات ارومیه

سوغاتی های خوردنی ارومیه

حتی برای یک لحظه هم فکر نکنید که ارومیه با غذاهای دلپذیرش مثل گوزلمه، آش دوغ، کوفته مرغ، دلمه برگ مو، گشنیز کباب، گیزاتما، خورشت کنگر و…، سوغاتی‌های شیرین و خوشمزه‌ای نداشته باشد که سخت در اشتباه هستید . سوغاتی‌های خوردنی ارومیه به اندازه دریاچه‌اش بی‌نهایت و مانند غذاهایش بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد. در ادامه انواع نقل، نان، حلوا و شیرینی‌های ارومیه را به شما معرفی می کنیم .

اگر شما هم بلیط چارتر مشهد ارومیه می خواهید تهیه کنید پیشنهاد ما به شما این است که به سایت آس چارتر سر بزنید و نرخهای بلیط های لحظه آخری اطلاع پیدا کنید .

نقل ارومیه

نقل در تمام مجالس و محافل شادی از جشن‌ها گرفته تا عروسی‌هایمان،  از دیرباز تا هم اکنون ، حرف اول را می‌زند. اما نقل های ارومیه حرف بیشتری دارند . اگر می‌خواهید مزه متفاوتی از نقل‌ها را تجربه کنید، نقل زعفرانی، نقل بیدمشک و نقل گل محمدی ارومیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. البته دو نقل اول از مشهورترین نقل‌ها و از محبوب‌ترین سوغات ارومیه محسوب می‌شوند که بسیار پرطرفدار هستند.

نقل زعفرانی

همانطور که می‌دانید طعم، ترکیب و رنگ نقل‌ها با هم بسیار متفاوت است، اما نقل زعفرانی با رنگ زرد، طعم زعفرانی و مغز گردویی‌اش خود را از سایر نقل‌های سفیدرنگ متمایز کرده است که بسیار محبوب انست .

نقل زعفرانی سوغات ارومیه

نقل بیدمشک

نقل بیدمشک با ظاهر ابریشمی‌اش یکی از نقل‌های نامدار ارومیه محسوب می شود که کام هر بومی و غیربومی را شیرین می‌کند.

نقل بیدمشک سوغات ارومیه

نقل گل محمدی

نقل سومی که می‌خواهم به آن اشاره کنم، نقل گل محمدی می باشد که از مشهورترین سوغات ارومیه محسوب می شود . عطر گل محمدی این نقل باعث شده از دو نقل قبلی در بین مردم معروف‌تر شود.

نقل گل محمدی سوغات ارومیه

عرقیجات ارومیه

اگر پیگیر نوشیدنی‌های گرم و سرد گیاهی هستید، احتمال می‌دهم از رشد گیاهان دارویی و عرقیجاتی که سوغات ارومیه هم هستند، چیزهایی شنیده باشید که طعم های آنها نسبت به همه ایران خاص تر می باشد . کاشان، شیراز و ارومیه هر سه مهد تولید عرقیجاتی چون عرق پیچک، عرق خاکشیر، عرق شاتره، عرق کرفس، عرق بهارنارنج، عرق برگ گردو و… هستند، اما ارومیه به خاطر تولید عرقیجاتی مثل عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک حرف متفاوتی برای گفتن دارد که بسیار مرغوب هم هستند.

در بین تمام این عرقیجات، فقط می‌خواهم به دو عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک که از محبوب‌ترین عرقیات و سوغات ارومیه می باشند یک گوشه چشمی داشته باشم و به معرفی آنها بپردازیم .

 

از خواص تکان دهنده عرق بیدمشک بیشتر در درمان سرگیجه، کم خونی و بیماری‌های قلبی می توان نام برد. عرق بادرنجبویه هم خواص درمانی عرق بیدمشک را دارد و موارد درمانی زیادی دارند . از عرق‌گیری این دو گیاه بگویم که در فصل بهار در ارومیه انجام می‌شود و برای گردشگران هم بسیار جذاب و دیدنی است.

عرق بادرنجبویه

در کنار دیگر عرقیجات شهرهای مختلف، عرق بادرنجبویه ارومیه که با محبوبتش در کنار عرق بیدمشک قرار می‌گیرد، از عطر خوشی برخوردار می باشد و  یکی از مسحورکننده‌ترین سوغات ارومیه محسوب می شود.

عرق بادرنجبویه سوغات ارومیه

عرق بیدمشک

زمانی که عرق بیدمشک را از ارومیه سوغات می‌آورید، غذایتان خوش عطرتر و خوش طعم‌تر از همیشه خواهد شد. عرق بیدمشک با رایحه شگفت‌انگیزش خاصیت دارویی تقویت قوای قلب، اعصاب، معده، آرام‌بخش، خون‌سازی، ضد اضطراب و ضد افسردگی دارد که بسیار مفید است .

عرق بیدمشک سوغات ارومیه

شیرینی های سنتی ارومیه

اگر می‌خواهید از خوردن شیرینی‌های ارومیه در شب یلدا، عید نوروز و دیگر ایام در ارومیه غافل نشوید، هر چه زودتر بلیط چارتر ارومیه بگیرید و به این شهر سفر کنید  و از دوشاب، حلوا، نسا، تره حلوا که از شیرینی‌های ارومیه هستند، میل کنید. در ادامه فقط به شگفت‌انگیزترین شیرینی لورانک، سوجوق و تنور شرینی سی خواهیم پرداخت .

لوازنک

شیرینی مسقطی، لوزانک یا باستخ را به عنوان یکی از دسرهای محبوب ارومیه می‌شناسند که با نشاسته، هل، گلاب و شیره انگور تهیه می‌شود. خوردن لوزانک، شیرینی خاطرات سفرتان را به ارومیه را برای شما زنده می‌کند.

لوازنک سوغات ارومیه

سوجوق

سوجوق را معمولا با ترکیب شیره انگور، نشاسته و گلاب تهیه و داخلش را با مغر گردو پر می‌کنند تا در روزهای خنک پاییز و سرد زمستان مصرف شوند .  مدت نگهداری این شیرینی به چند ماه می‌رسد و می‌توانید این سوغات ارومیه را در ایام عید نوروز هم استفاده کنید که یکی از شیرینی های ارومیه  می باشد .

سوجوق سوغات ارومیه

تنور شیرینی سی

یکی دیگر از شیرینی‌های ارومیه تنور شیرینی سی است که از ترکیب ماست، آرد و شکر تهیه می شود . طعم این سوغات ارومیه را نمی‌توانم با کلمات وصف کنم و فقط به شما توصیه می کنم اگر بلیط هواپیما به مقصد ارومیه گرفته اید حتما آنرا امتحان کنید .

نان های سنتی

تصورش هم برایمان  سخت است که برنج و نان از سر سفره‌هایمان حذف شود. با اینکه نان سنگک، لواش و بربری جایگاه خاص خودشان را دارند، اما جزلاچره، تاواچره، تنوره چره، یخاچره و ارده از نان‌های مخصوص ارومیه ، سومون یا قالین یا کوکه از قدیمی‌ترین نان ارومیه و یاغلی چورک با خمیرش که به روغن آغشته شده، از سنتی‌ترین نان های ارومیه می باشند که بسیار بی نظیر است .  این نان‌ها عطر و بوی متفاوتی نه تنها  برای مردم ارومیه بلکه همه مردم ایران دارد.

حلوای گردو

حلوای گردو با رنگ قهوه‌ای تیره‌اش یکی از حلواهای معروف شهر ارومیه می باشد که آن را در روزها و شب‌های سرد زمستان و پاییز مصرف می‌کنند .

حلوا گردو سوغات ارومیه

حلوای هویج

حلوای هویج را بیشتر می‌توان در طولانی‌ترین شب سال یعنی شب یلدا، شب‌های افطار، مجالس سوگواری و ماه محرم استفاده می کنند  . هویج یکی از اصلی‌ترین مواد در حلوای هویج ارومیه می باشد ، البته همنشینی گردو را در حلوای هویج دست کم نگیریم که آن را مغزی‌تر و بهتر می‌کند.

حلوا هویج سوغات ارومیه

صنایع دستی ارومیه

بعد از شیرینی‌های ارومیه ، وقت آن رسیده تا به معرفی صنایع دستی ارومیه از فرش و رنگرزی گرفته تا پیکرتراشی بپردازم که تنوع را می‌توانید در همین سه هنراصلی این منطقه دید. تا این‌جا دیدید که سوغات ارومیه آن‌قدرها هم کم اهمیت نیستند بلکه اطلاعات کمی داشتیم .

در ادامه سراغ سه مورد از صنایع دستی مدهوش‌کننده فرش، رنگرزی و پیکرتراشی می‌روم که در ارومیه به خصوص ، فرش جز پرچمداران کشور به شمار می‌رود. فرش ارومیه تا حدی به چشم گردشگران خوش آمده که برای تماشا یا خرید آن به آاین شهرمی‌روند.

فرش

گردشگران داخلی و خارجی از هنر دست هنرمندان زن و مرد ارومیه حیرت‌زده هستند که چگونه با ذوق بی‌وصفشان، فرش‌های خوش‌رنگ و لعابی می‌بافند که واقعا بی نظیر و بی بدیل است . به غیر از شهرهای خوی، تکاب، میاندوآب و شاهین دژ، شهر ارومیه با فرش‌های رنگارنگ دستبافش، پرچم خود را در صادرات فرش بالا آورده است و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

فرش سوغات ارومیه

رنگرزی پارچه

یکی دیگر از صنایع دستی های ارومیه از استان آذربایجان غربی علاوه بر فرش بافی، رنگرزی می باشد . در هنر رنگرزی پارچه، الیاف یا کلاف‌های نخ را با رنگ‌های سرد و گرم رنگ می کنند.

رنگرزی سوغات ارومیه

پیکر تراشی

تراشیدن چوب یا پیکرتراشی از قدیمی‌ترین هنرهای موجود در استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه می باشد که با قدمت طولانی‌اش جایگاه ویژه‌ای در صنایع دستی ارومیه پیدا کرده و به مهم‌ترین سوغات ارومیه تبدیل شده است.

پیکر تراشی سوغات ارومیه

اگر شما هم بلیط هواپیما ارومیه به مقصد ارومیه دارید به شما پیشنهاد می کنیم حتما سری هم به هنرمندانی که این حرفه را دارند بزنید .

اگر دریاچه بزرگ می‌خواهی، دریاچه ارومیه وجود دارد . اگر فرش خوب می‌خواهی، فرش ارومیه هست . اگر سوغاتی خوردنی می‌خواهی که طعمش تا ماه‌ها زیر زبانت بماند و تلخی چای را در روزهای سرد زمستان و پاییز کمتر می‌کند، نقل، شیرینی و حلوای ارومیه هست .

زمانی که بلیط چارتر تهران ارومیه می گیرید ، پیشنهاد می‌کنم در کنار خوردن کوفته تبریزی، تماشای آثار طبیعی ارومیه، مشاهده دریاچه ارومیه ، زیارت آرامگاه‌های مشاهیر، از صنایع دستی ارومیه، سوغات ارومیه و شیرینی‌هایش هم استفاده کنید. این مقاله برای این نوشته شد که با سوغات ارومیه آشنا شویم.

 

date_range پنجشنبه 21 مرداد 1400 remove_red_eye 1062 بازدید favorite_border 0 chat 1
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 1
سجاد حسنی :

وای به خاطر این خوشمزه هام که شده باید یه بار برم ارومیه