{{ctrl.notification}}
رود کارون

رود کارون

کارون بزرگترین رودخانه ایران است که به علت ارتباط با آب های بین المللی و اقیانوس های آزاد، شرایط مناسبی جهت حمل و نقل دریایی دارد. در گذشته مهمترین مسیرهای تجارت آبی رود کارون مربوط به شهرستان اهواز، شهرستان شوشتر، بندر بین المللی خرمشهر، بندر آبادان و بندر امام در مسیر اروند رود بوده است اما امروزه به بخش شمالی اهواز و محل تلاقی رود کارون و رود دز محدود می گردد. رود کارون علاوه بر اهمیت تجاری و حمل و نقل آبی به عنوان یکی از مهمترین بخش های تور اهواز ، از جهات دیگری همچون جذب توریست و توسعه صنعت گردشگری خوزستان نیز حائز اهمیت است. کارون تنها رودخانه ایران است که به آب های بین المللی مرتبط است و حدود ۹۵۰ کیلومتر طول دارد و به همین دلیل به عنوان طولانی ترین رود ایران شناخته می شود. برخلاف دیگر رودهای ایران، بخشی از رود کارون قبلا قابل کشتیرانی بود و کشتی های کوچک به راحتی از آن عبور می کردند. این رودخانه طولانی از یک طرف به خلیج فارس و اقیانوس هند و از طرفی دیگر به اروند رود پیوسته و در مسیر خود خوزستان را به جلگه ای سرسبز تبدیل کرده است. در این مقاله آس چارتر اطلاعات لازم درخصوص رود کارون، پیشینه‌ این رود، پل های مشهوری که بر روی این رود ساخته شده اند، سدها بزرگترین رود ایران  را به شما ارائه می دهد. شما می توانید با تهیه بلیط هواپیما اهواز از سایت آس چارتر به این شهر سفر کنید.

رود کارون

تاریخچه رود کارون

کرن، کرنگ و کوهرنگ نام های باستانی رودخانه کارون هستند. پازی تیگرس و دجیل به معنای دجله کوچک نیز از جمله دیگر نام های رود کارون در گذر زمان هستند اما امروزه نام رود کارون برگرفته از واژگان قارن یا کران (به معنای پسر، ادامه دهنده نسل) است و اشاره به امتداد بسیار طولانی رود کارون از شهرها و نقاط جغرافیایی مختلف دارد. واگذاری امتیاز کشتیرانی در رود کارون به انگلیسی ها از جمله مسائل تاریخی مربوط به زمان ناصرالدین شاه قاجار است که منجر به افزایش نفوذ سیاسی، تجاری و اقتصادی این کشور در نواحی جنوبی ایران شد.

رود کارون

پل های مشهوری که بر روی رودخانه کارون قرار دارد

اهواز با داشتن ۱۰ پل بسیار معروف بر روی رودخانه کارون بیشترین میزان پل های ساخته شده بر روی رودخانه های داخلی در خاور میانه را داراست و پس از آن شهرهایی همچون اصفهان، قاهره، بغداد، استانبول، امان، آنکارا و بیروت قرار دارند.

رود کارون

پل سیاه اهواز

این پل در سال ۱۳۰۸ هجری شمسی بنا شده است اما در ابتدا به این عنوان خوانده نمی‌ شد. بعدها بسیاری از مردم بومی به علت رنگ سیاه بدنه و پایه‌ های این پل به آن لقب پل سیاه داده اند. پل سیاه اولین پلی است که بر روی رودخانه کارون ساخته شد و قدمت بسیار زیادی دارد. البته عرض چندانی نداشته و یکی از پل ‌های باریک و کم عرض اهواز است. این پل دارای یک هزار و ۵۰ متر طول و ۶ متر عرض است.

پل معلق اهواز

این پل که به علت رنگ بدنه به عنوان پل سفید نیز خوانده می‌ شود یکی از قدیمی ترین پل های ایران با معماری مدرن بوده و در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی ساخته شده است. قوس های بتنی ۱۲۰ متری پل سفید اهواز باعث شده است تا این پل نمای بسیار زیبا و متفاوتی در مقایسه با دیگر پل های داخلی داشته باشد. پل معلق اهواز اولین پل معلق ایران و چهارمین پل معلق دنیاست و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر اهواز است.

رود کارون

پل سوم اهواز

بهره برداری از این پل به سال ۱۳۴۹ باز می گردد. یکی از مهم‌ ترین علت شهرت و محبوبیت این پل متصل نمودن میدان چهارشیر به شمال کیانپارس به عنوان برترین منطقه‌ مسکونی شهر اهواز است. ترانزیتی بودن این پل نیز باعث افزایش ارزش تجاری آن شده است. پل سوم اهواز دارای ۴۹۶ متر طول بوده و ۱۴ متر و ۵۰ سانتی ‌متر عرض دارد.

پل نادری

بنای این پل به سال ۱۳۵۴ باز می‌گردد و خیابان سلمان فارسی را به امانیه، فلکه ساعت و میدان مولوی متصل می کند. این پل به علت امکان دسترسی به مرکز شهر اهواز و یا همان خیابان نادری یکی از پر طرفدارترین و پر ازدحام ترین پل های ساخته شده بر روی رود کارون است که دارای ۵۷۶ متر طول و ۱۶ متر و ۷۱ سانتی متر عرض است. با تهیه بلیط هواپیما مشهد به اهواز در سایت آس چارتر از مزایا و تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.

رود کارون

پل پنجم اهواز

پل پنجم یک پل دو بانده بوده و با هدف کاهش بار ترافیکی شهر اهواز ساخته شده است. این پل خیابان دکتر شریعتی را به اتوبان گلستان متصل می‌سازد. پل پنجم از جمله پل هایی است که پس از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۷۵ ساخته شد و دارای ۴۸۰ متر طول و ۳۰ متر و هفتاد سانت عرض است. بنابراین می توان آن را یکی از عریض ترین پل  های اهواز برشمرد.

پل ششم اهواز

پل ششم که به پل صنایع فولاد جنوب شهر اهواز معروف است در حد فاصل روستای چنیبه و شهر کارون قرار دارد. این پل راه دسترسی کارخانه ‌های نورد و صنایع دستی در اطراف کارون را فراهم می کند. عملیات ساخت و  ساز این پل از سال ۱۳۸۳ آغاز گردید و در سال ۱۳۸۶ مورد بهره برداری قرار گرفت. پل ششم دارای ۷۴۰ متر طول و ۳۰ متر و چهل سانتی متر عرض است.

رود کارون

پل هفتم اهواز

این پل با عنوان (پل گفتگوی تمدن ها) نیز معروف بوده و راه ارتباطی بلوار توحید و تقاطع خیابان شهید چمران و بلوار آیت الله بهبهانی است. بنا نهادن این پل نیز از سال ۱۳۷۵ آغاز گردید و در سال ۱۳۷۷ به اتمام رسید. پل هفتم دارای ۴۹۰ متر طول و ۱۶ متر عرض به همراه شش دهنه ارتباطی است. پل هفتم یکی از زیباترین پل های قوسی شکل اهواز است که به علت متصل نمودن مدرن ترین منطقه اهواز یعنی کیانپارس به مناطق قدیمی این شهر به عنوان پل گفتگوی تمدن ها نیز شهرت یافته است.  این پل یکی از مهمترین ارکان گردشگری اهواز است که به شدت مورد توجه شهرداری این منطقه واقع شده و با تعبیه آبشار مصنوعی و نورپردازی بسیار زیبا صحنه رویایی را در دل شب های اهواز خلق نموده است.

پل کابلی اهواز

پل کابلی معروف ترین پل اهواز است که ساخت آن به سال ۱۳۸۵ الی ۱۳۹۰ می رسد و متفاوت ترین بافت معماری و پل سازی شهر اهواز را دارد. این پل بدون پایه ساخته شده و کابل های تعبیه شده در نمای ظاهری آن اینگونه تداعی می کند که پل به وسیله کابل های متعددی در هوا نگه داشته شده است. پل کابلی به عنوان پل هشتم اهواز، منطقه امانیه و خیابان زند در مرکز شهر را به یکدیگر متصل می کند و عنوان بزرگترین پل کابلی در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. این پل دارای ۶۴۳ متر طول و ۱۳ متر عرض بوده و دارای دو مسیر رفت و دو مسیر برگشت (یعنی جمعاً ۴ مسیر رفت و برگشت) است.

رود کارون

پل نهم اهواز

پل نهم با هدف کاهش ترافیک موجود بر روی پل سوم ساخته شده است و در شمالی ترین قسمت شهر اهواز قرار دارد. بنای این پل به سال ۱۳۹۲ باز می گردد و یکی از جدیدترین و مدرن ترین پل های این شهر است. این پل همچنان در حال پیشرفت بوده و اعمال مختلفی بر روی آن صورت می گیرد. پل نهم مناطقی همچون کوی ملت و زیتون به سمت کیانپارس را به یکدیگر متصل می کند.

رود کارون

پل طبیعت اهواز

متفاوت ترین پلی که قطعاً به عنوان یک گردشگر باید از آن دیدن کنید پل طبیعت اهواز است. این پل مسیر رفت و آمد خودروها و وسایل نقلیه عبوری نیست بلکه مکانی مناسب جهت پیاده روی افراد و نظاره کردن مناظر زیبای رود کارون است. پل طبیعت اهواز در حد فاصل پارک لاله و بلوار ساحلی کیانپارس قرار گرفته و بنای آن به سال ۱۳۹۲ هجری شمسی می رسد.

رود کارون

سدهای رود کارون

رودخانه های بزرگ و پر آب همواره از جهات مختلفی همچون سدسازی مورد توجه قرار گرفته اند. رود کارون نیز از جمله مسیرهای آبی و بسیار مهم داخلی است که برای سد سازی و در راستای تامین انرژی برق، آب آشامیدنی و کشاورزی مورد بهره ‌برداری قرار گرفته است. در ادامه این سدها را معرفی نموده و آن ها را تشریح می نماییم.

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱

سد کارون ۱ که قدیمی ترین سد ساخته شده بر روی آب های رود کارون است پیش از انقلاب، سد رضا شاه کبیر نام داشته و در پنجاه کیلومتری شمال شرق مسجد سلیمان قرار دارد. علت نامگذاری این سد به عنوان سد شهید عباسپور به این علت است که حفظ این سد در زمان جنگ و ایران و عراق توسط فردی با نام دکتر عباس پور صورت گرفته است.

سد کارون ۳

بازدید از سد کارون ۳ یکی از مهمترین بخشهای تور گردشگری اهواز است. سد کارون ۳ به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین و معروف‌ ترین سدهای ایران، بر روی رود کارون و در شهرستان ایذه احداث شده است. نیروگاه این سد با تولید میلیون‌ ها کیلو وات انرژی برق، یکی از مهمترین و بزرگترین نیروگاه های برق آبی در کشور است که نقش بسیار زیادی در تامین برق کشور دارد. علاوه بر تامین انرژی برق، می‌توان به کنترل سیلاب‌ های مخرب این منطقه به عنوان یکی از مهمترین اهداف مربوط به احداث سد کارون ۳ اشاره کرد. آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده بلیط لحظه آخری تهران اهواز در مشهد می باشد.

رود کارون

سد کارون ۴

سد کارون ۴ در فاصله ۶۷۰ کیلومتری ریزشگاه رودخانه کارون به خلیج فارس احداث شده و بزرگترین سد دو قوسی ایران است. سد کارون ۴ با هدف تامین انرژی برق آبی، کنترل آب های سطحی منطقه، تامین آب مورد نیاز صنعت و کشاورزی و همچنین کنترل سیلاب های فصلی احداث شده است.

رود کارون

سد گتوند

این سد در فاصله ۱۸۰ کیلومتری ریزشگاه رودخانه کارون به خلیج فارس و ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گتوند در استان خوزستان قرار داشته و یکی از بزرگترین سدهای ایران در بخش جنوب غربی کشور است. دریاچه این سد دومین دریاچه مصنوعی بزرگ کشور بوده و یکی از مهمترین مکان های گردشگری و طبیعت گردی استان خوزستان است. هدف از ساخت این سد با اهداف سد سازی در پروژه های مربوط به سد کارون ۳ و ۴ یکسان است.

رود کارون

سد مسجد سلیمان

سد مسجد سلیمان یکی دیگر از سدهایی است که در شمال شرق اهواز و در یک فاصله ۱۶۰ کیلومتری بر روی رودخانه کارون ساخته شده است. این سد با افزایش توان تولیدی انرژی برق آبی کشور و همچنین تامین بخشی از قدرت شبکه در بار پیک ساخته شده و در سال ۱۳۹۲ برای سومین بار متوالی توانست مقام نخست تولید انرژی الکتریکی و برق آبی کشور را به دست آورد. نیروگاه متصل به این سد بزرگ ‌ترین نیروگاه جریانی کشور بوده و توان تولید ۲۰۰۰ مگاوات در دو فاز اول و فاز طرح توسعه اجرا را دارد.

رود کارون

سرچشمه رود کارون

کارون از رشته کوه زاگرس و زرد کوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری سرچشمه می گیرد اما شاخه های فرعی متعددی از کوه های گوناگون هم از سرچشمه های آن به حساب می آیند. ضمن اینکه رود دز هم در شمال اهواز به این رودخانه ملحق می شود و در مسیر پر پیچ و خم خود طراوت و شادابی را به زمین های اطراف می بخشد تا اینکه در ابتدای خرمشهر به ۲ شاخه منشعب می شود و یکی از این شاخه ها به اروندرود در مرز ایران و عراق و دیگری به خلیج فارس متصل می شود. آس چارتر این امکان را به شما می دهد تابا کمتر از سه دقیقه بلیط چارتر اهواز را از سایت تهیه نمایید.

رود کارون

کشتیرانی در کارون

این رود بزرگ و پر آب در فاصله بین بند قیر تا خرمشهر، محدوده بزرگ و عمیقی دارد که به آن نام کارون بزرگ اطلاق شده و در دهه های گذشته در همین بخش از رود امکان تردد کشتی و انتقال کالاهای تجاری به بنادر بین المللی کشور وجود داشت اما با انتقال آب کارون به شهرهای دیگر و کم حجم شدن آب رود، دیگر امکان کشتیرانی در آن وجود ندارد و کمپین های مختلفی در پی اعتراض به این مسئله گرد هم آمده اند. بهترین قیمت بلیط پرواز تهران به اهواز را در آس چارتر سرچ و خریداری کنید.

date_range پنجشنبه 19 اسفند 1400 remove_red_eye 1615 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0