{{ctrl.notification}}
جاذبه های گردشگری لار

جاذبه های گردشگری لار

لار یکی از شهرهای جنوبی استان فارس در ایران است. لار تنها شهر بدون کوچه در خاورمیانه است. سوغات محلی لارستان، حلوای مسقطی لاری است. به دلیل نوع آب و هوای این شهر که گرم و خشک است، نخلستان های فراوان و آب انبارها در تمام شهر دیده می شود. جاذبه های گردشگری لار همه ساله عده زیادی را به این شهر می کشاند. شهرستان لار از شمال به شهرستان‌های داراب، جهرم، از غرب به شهرستان فیروزآباد و کنگان (استان بوشهر) و از جنوب به شهرستان لامرد، گراش و استان هرمزگان محدود می‌ باشد. ارتفاع این شهر از سطح دریا 806 متر است. میانگین دمای سالانه 23 درجه سانتی‌گراد و میانگین بارش سالانه 203 میلی ‌متر است. لارستان از نظر آب و هوايی آب و هوای گرم و خشك دارد و دارای زمستان های معتدل و تابستان های بسيار خشك است. از این رو بهترین فصل برای سفر به این شهر پاییز، اواخر زمستان و اوایل بهار است. در این مقاله آس چارتر شما را با جاذبه های تاریخی لار آشنا می کند.

لار

تاریخچه لار

سرزمین لار در زمان ساسانیان به دلیل احداث آتشکده در این شهر مورد توجه بوده و از اواخر قرن چهاردهم میلادی مرکز ضرب سکه بوده است. سکه‌ دار (لاربن‌)، در سواحل‌ خلیج‌ فارس‌ و هند رایج بوده است. لارستان در دوره صفویه ولایتی وسیع در جنوب فارس بوده و اهمیت شایان توجهی داشته ‌است. قدمت این شهر همراه با نام حکام آن به زمان گرگین میلاد می‌رسد. راه‌های باستانی که از فیروزآباد و استخر از طریق خنج و مرودشت و فال و اسیر به طرف بندر باستانی سیراف، و جنوب می‌رفته ‌است. همچنین، آثار بر جای مانده در این مسیر، از نشانه‌های وجود فرهنگ و تمدن پیش از اسلام در این منطقه می باشند. لار امروز شامل دو بخش نزديک به ‌هم است، بخش جديد پس از زلزله سال 1960 میلادی در شش كيلومتری شهر كهن بنا شده با يک بزرگراه به آن پيوند خورده است. با تهیه بلیط مسقط لار از سایت آس چارتر از تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.  

لارپ

جاذبه های تاریخی داخل شهر

در اینجا به ذکر آن دسته از جاذبه های تاریخی لار می پردازیم که در داخل این شهر قرار دارند:

قلعه اژدها پیکر

این بنا یکی از آثار ملی ایران است که یادگاری از دوران پیش از اسلام به شمار می ‌رود. ساختمان مذکور بر روی تپه ای مرتفع در شمال شهر لار واقع شده و از تمام مدخل های ورودی و خروجی شهر لار، قابل مشاهده است.

جاذبه های گردشگری لار

 آرامگاه مادر نادرشاه

این بنا در نزدیکی قلعه اژدهاپیکر، قرار گرفته است. با توجه به سنگ به‌کار رفته در بنا، آن را به دوران تیموری و صفوی مرتبط می‌دانند. دلیل نام‌گذاری این بنا به نام آرامگاه مادر نادرشاه، وجود داستانی محلی است. این بنا و قلعه اژدها پیکر در کنار یکدیگر هستند و از شاخص ترین جاذبه های گردشگری لار می باشند.

جاذبه های گردشگری لار

کاروانسراهای نو و گلشن

در شهرها، روستاها و جاده های قدیمی شهرستان لارستان، آثاری از کاروانسراهای دوره های مختلف و به خصوص صفویه دیده می شود. مهم ترین این کاروانسراها، کاروانسراهای نو، گلشن و معتمد است که در مجموعه تاریخی شهر لار و در محله های قدیمی این شهر وجود دارد.

جاذبه های گردشگری لار

بازار قیصریه لارستان

این بنا یک مجموعه نفیس و پر تنوع معماری قدیم ایران است که بنای تاریخی آن 1300 سال قدمت دارد و جلوه های بارزی از شیوه های معماری گذشته از پیش از صفویه تا قاجاریه در این مجموعه تاریخی به چشم می خورد. جالب ترین قسمت بازار قیصریه لارستان طرح چهار سوق آن است که از چشمگیرترین جاذبه های گردشگری لار می باشد. بنا به اظهار کارشناسان میراث فرهنگی، در احداث بازارهای وکیل شیراز و بازار قیصریه اصفهان، از بازار قیصریه لارستان اقتباس و الگوبرداری شده است.

جاذبه های گردشگری لار

آب انبار های لارستان

در شهرستان لارستان، به دلیل آب و هوایی گرم در فصل تابستان و همچنین کمبود آب، مردم این منطقه از روزگارانی دور با احداث آب انبارها، دهن شیر و قنات ها، سعی کرده اند با این خصیصه طبیعی مبارزه کنند و به دنبال آن آثاری زیبا علاوه و بر کار عام المنفعه خود به جای گذارند. از ویژگی های معماری سنتی شهر لار، می توان به وجود بیش از یک هزار و 500 آب انبار در شکل ها و اندازه‌های مختلف و همچنین قرارگیری آبراهه های منحصر به فرد جهت انتقال آب باران به داخل این آب انبارها است.

جاذبه های گردشگری لار

عمارت باغ نشاط

بنای داخل این باغ که از بناهای دوره افشاریه محسوب می شود، با مساحتی حدود یک هکتار در شهر قدیم لار واقع شده و از دوران صفویه به بعد مقر حکومتی این شهر، بوده است.

جاذبه های گردشگری لار

موزه‌ها

برای معرفی بهتر فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهرستان لارستان، موزه‌هایی ایجاد شده است که از آن جمله می توان موزه مردم شناسی لار در باغ نشاط، موزه مردم شناسی بخش اوز و موزه مردم شناسی روستای کریشکی بیرم نام برد.

جاذبه های گردشگری لار

بقعه پیر سرخ

این بنا در جنوب غربی شهر قدیمی لار قرار دارد و متعلق به دوره صفویه است. روی برخی از دیوارهای این بنا نقاشی‌ هایی دیده می‌ شود. در این بقعه سنگ کاری‌ های قدیمی زیادی به چشم می‌ خورد.

جاذبه های گردشگری لار

آتشکده آذر فرنبغ کاریان

این بنا با ارتفاع تقریبی 20 متر در مسیر کاریان، از دهستان هرم، بخش جویم لارستان و در 42 کیلومتری جنوب غربی جویم در نیمه راه بندر سیراف و دارابگرد قرار دارد و از جمله معروف ترین جاذبه های گردشگری لار می باشد. آتشکده فرنبغ (کاریان) لارستان، یکی از بزرگ ‌ترین و مهم ‌ترین آتشکده ایران در زمان ساسانیان بوده است. این را نیز باید ذکر کرد که این معبد یکی از مهم‌ترین آتش‌های سه گانه زرتشتی را در خود داشته است که به موبدان اختصاص داشته ‌است.  آس چارتربهترین مرجع ارائه دهنده بلیط هواپیما تهران لار در شهر مشهد می باشد.

پل شاه عباسی

این بنا مربوط به دوره شاه عباس اول است و نزدیک به 20 متر طول و 5 متر ارتفاع دارد. این پل بر روی رودخانه شور قرار دارد. بقایای این پل در جریان احداث پل بتونی جدید تقریباً به طور کامل از بین رفته است.

جاذبه های گردشگری لار

گنبدهای نمکی لارستان

گنبدهای نمکی طی میلیون ‌ها سال از رسوبات نمک به سطح زمین می‌رسند و همیشه در حال رشد هستند. این گنبدها ذخایر معدنی گوگرد، اورانیوم، آهن، سولفات، سنگ گرانیت و… را در خود جای داده اند. معروف ترین این گنبدها عبارتند از:

گنبد نمکی کرمستج در ۲۰ کیلومتری شهر لار.گنبد نمکی برخ واقع در روستای کرمستج به فاصله ۲۵ کیلومتری از لار.

گنبد نمکی گچ واقع در طاق‌دیس گچ به فاصله ۱۵ کیلومتری شهر لار.

گنبد نمکی علی‌آباد ۲۰ کیلومتری لار.

گنبد نمکی بادنی واقع در کوه شور کرمستج ۳۵ کیلومتری لار

گنبد نمکی بریز (معروف به سینه سفید) به فاصله ۳۵ کیلومتری از لار

گنبد نمکی شاه غیب

گنبد نمکی بنو

گنبد نمکی پاسخند

گنبد نمکی گاوبست

گنبد های نمکی فوق از جمله برجسته ترین جاذبه های طبیعی لار می باشند و بازدید از آنها به همگان توصیه می شود.

جاذبه های گردشگری لار

date_range چهارشنبه 17 فروردین 1401 remove_red_eye 770 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0