{{ctrl.notification}}
تاثیر سفر بر روحیه و سلامت انسان

اهمیت سفر کردن در سلامت روان

کلمه سفر ممکن است در فرهنگ های مختلف، معنا و مفهوم متفاوتی داشته باشد. اما هر کدام از این تعاریف یک هدف را دنبال می کنند و آن هم دست یابی به یک حس خوب و آرامشی دوست داشتنی و نیز رها شدن از تشنج ها و خستگی های روزمره زندگی برای یک مدت مشخص است. سفر کردن به خصوص با پرواز چارتری به انسان فرصت رها شدن از مشکلات و دغدغه های فکری را می دهد و باعث می شود خستگی های کاری و آشوب هایی که هر روز با آن ها مواجه می شود را برای مدت کوتاهی فراموش کند. این واژه ی پر اهمیت، در میان بسیاری از خانواده های ایرانی نهادینه نشده و شاید به سبب ندانستن اهمیت سفر در سلامت روان است که جامعه روز به روز به سمت افسردگی کشیده می شود.

با استفاده از سامانه آنلاین بلیط چارتری هواپیما ارزان  و رزرو هتل آژانس مسافرتی آس چاتر می توانید از اهمیت سفر کردن و تاثیری که بر سلامت روان فرد می گذارد آگاه شوید.

تاثیر سفر بر سلامت روح و جسم

مهم ترین تأثیرات سفر در سلامت روان از دیدگاه پزشکان

پزشکان معتقدند بسیاری از اختلالات و بیماری ها، ریشه در اعصاب و روان انسان ها دارند. در جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، استرس ها و نا آرامی ها گریبان همه را گرفته است. تنش ها و خستگی های جسمی، از هر سو به هر کدام از ما فشار می آورد. بنابراین نیاز است انسان با سفر کردن، بهترین و موثر ترین درمان را در جهت بهبود روح و روان خود انتخاب کند. مهم ترین تاثیرات سفر در سلامت روان فرد، تأمین نیازهای روان از طریق دستیابی به نشاط و آرامش فکری است. آژانس مسافرتی آس چارتر با ارائه بلیط ارزان چارتری می تواند گزینه ای مناسب برای سفر های شما باشد.

 

از مهم ترین تاثیرات سفر در سلامت روان می توان به:

کاهش استرس ها و دغدغه های فکری

کاهش تنش های روحی و روانی

خارج شدن انسان از حالت های روزمرگی زندگی و رفتن به سوی نشاط و شادابی

دستیابی به تنوع دیداری و شنیداری و همچنین تعالی روابط اجتماعی

دستیابی به تجربه های مختلف و متنوع زندگی

افزایش حس صمیمیت و روابط دوستانه میان فرد و جامعه

تحکیم بنیان خانواده

دست یافتن به حس روحیه ی جمعی و حس مشترک گروهی

 

فواید سفر بر سلامتی

تقویت سیستم ایمنی

سفر تاثیر زیادی بر روی سلامت جسمانی دارد و یکی از بزرگ ترین فواید سفر، کمک به تقویت واکنش های ایمنی در برابر باکتری ها، ویروس ها و دیگر موارد است. البته این به معنی کم دقتی به بهداشت و تمیزی نیست که خود را در معرض مستقیم بیماری قرار دهید و برای نمونه در مناطق خطرناک از ماسک استفاده نکنید. گرچه هنگامی که از مکان های جدید بازدید می کنید، بدن بطور طبیعی با ذرات متفاوت و مرتبط با آن ناحیه ارتباط پیدا می کند، و در نتیجه بدن انسان شروع به تولید بیشتر پادتن می کند (یا پروتئین هایی که در برابر ذرات خارجی مبارزه کنند و از بدن در برابر بیماری ها محافظت نمایند را تولید می کند). این پادتن ها می توانند در طول زمان بدن را تقویت کرده و در آینده از بدن انسان در برابر بیماری های مشابه محافظت نمایند. بدن افراد دوقلو مثال خوبی است، آنها اشتراکات ژنتیکی زیادی با هم دارند اما لزوما هر دو در یک محیط خارجی یکسان زندگی نمی کنند. شما هم برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود می توانید سفر کنید و به تقویت بنیه بدنی و روحی خود کمک کنید.

تاثیر سفر بر سلامت روح و جسم

سفر ذهن را تیزهوش نگه می دارد.

در تمام لحظات سفر می بایستی تصمیم های جدیدی بگیرید و می بایستی از میان خیابان های مختلف، شهرهای متنوع عبور کنید و در میان زبان های متفاوت به مسیر خود ادامه دهید. تمام این دانستنی ها به مغز کمک می کنند تا با بالا رفتن سن در برابر بیماری های زوال حافظه در سطح سلولی مقاومت کند. در طول سفر با محرک های جدیدی روبرو می شوید و این روند بارها در طول سفر تکرار می شود، بنابراین ذهن تان جوان مانده و حافظه و تمرکز نیز تقویت می گردد. آس چارتر ارائه کننده بلیط چارتری و بلیط ارزان هواپیما لحظه آخری انتخابی مناسب برای سفر شما می باشد.

 

سفر موجب کاهش سطح استرس می شود.

کاهش سطح استرس شاید یکی از فواید شگفت انگیز سفر شمرده نشود، اما بدون شک برای بسیاری از افراد یکی از موارد جذاب محسوب می شود. بسیاری از مردم معتقدند که با سفر از زندگی روزمره و فشارهای معمول زندگی دور می شوند و زمان کافی برای تمرکز بر روی خودشان را خواهند داشت. این تصور درستی است، مسافرت قطعا می تواند مانع فشارهایی باشد، که ذهن افراد را درگیر می کند. یک سفر کوتاه به دور از شهر و کشور می تواند ذهن گردشگران را تغییر داده و حیاتی دوباره بخشد و همچنین سطح استرس را که سلامت بدن را نابود می کند، از بین خواهد برد. مطالعات نشان داده است که مسافرت می تواند به کنترل و کاهش استرس و منفی گرایی کمک کند، و یک یا دو روز را که در سفر سپری کنید متوجه تغییرات و ناپدید شدن استرس و نگرانی ها خواهید شد. بنابراین سفر تاثیر زیادی بر سلامتی دارد و به جای کار بیش از حد یا نگرانی شدید، امکان آرامش ذهن و تمرکز بر تجربیات جدید را فراهم می کند. با خرید بلیط چارتری از آژانس آس چارتر می توانید به راحتی سفر کنید.


خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد

در کل بیماری قلبی، به اختلالات قلبی و عروق اشاره دارد که از رگ های خونی مسدود شده یا تنگ شده به وجود می آید و می تواند موجب حمله ی قلبی، آنژین و تنگی نفس، سکته، نقص قلبی و سایر اختلالات مشابه گردد. البته بسیاری از عوامل دیگر نیز می توانند موجب ناراحتی های قلبی گردند، که برای پیش گیری و تعادل بهتر است غذاهای سالمی در رژیم غذایی مصرف کرده، ورزش کنید و از سموم مضر و رفتارهای آسیب گر دوری نمایید.

مطالعات جغرافیایی بیماران با حملات قلبی نشان می دهد که زنانی که حداقل یک بار در طول هر شش سال یا کمتر به سفر رفته باشند در مقایسه با زنانی که هر سال سفر می کنند، بیشتر در معرض سکته قلبی یا آنفارکتوس میوکارد قرار می گیرند و به دلیل انسداد رگ جان می دهند. معمولا هنگام سفر بیشتر حرکت می کنید و در فعالیت های مختلف فیزیکی درگیر می شوید، که روشی از ورزش و نرمش سبک به شمار می رود و سلامت قلب را تقویت می بخشد.

تاثیر سفر بر سلامت روح و جسم
سفر موجب افزایش خلاقیت می شود.

اگر خودتان را با محرکه های جدید روبرو نکنید، با گذشت زمان قدرت خلاقیت در وجودتان کاهش می یابد. پس در حقیقت نوآوری و خلاقیت خیلی زیاد به نوروپلاستی یا انعطاف پذیری مغزی (به نحوه ی سازمان دهی مغز و شبکه های عصبی آن) بستگی دارد. سفر به مکان های جدید و تجربه فرهنگ ها، صداها، بوها، مزه ها، احساسات و جاذبه های متنوع، مغز را به ایجاد ارتباط های عصبی هدایت می کنند.

بدون شک مسافرت می تواند خستگی فکری و روحی را از افراد دور کند یا مانع رکود خلاقیت گردد، و در نهایت انگیزه ای برای عملکرد بهتر مغز در درون فرد باشد. به ویژه افرادی که کار و فعالیت آنها به تفکر و برنامه های نوآورانه نیاز دارد، بهتر است به مکانی که قبلا با آن آشنایی نداشته اند سفر کنند، تا انگیزه ی لازم برای به جوشش افتادن ایده های خلاقانه را به دست آورند.


سفر موجب تقویت سلامت استخوان ها می شود.

گفتنی است که در زمان مسافرت افراد ترجیح می دهند مدت زمان بیشتری را در محیط بیرون سپری کنند و این یک حقیقت کلی است. زیبایی سفر در تجربه چیزهای جدید و متنوع نهفته است که با بازدید از جاذبه های مختلف یا لذت از فرهنگ، آداب و رسوم محلی و معماری مکان در ارتباط است. در نتیجه این کاوش ها بدن افراد می تواند میزان زیادی از نور آفتاب را جذب کند، مخصوصا اگر به منطقه ای با آب و هوای گرم سفر کنید. اشعه ی خورشید ویتامین دی مورد نیاز بدن را تولید می کند، و این ویتامین به تنهایی توسط رژیم غذایی به دست نمی آید. ویتامین دی موجب جذب بهتر کلسیم و فسفر در سیستم گوارشی می شود و کلسیم را درون استخوان ها به گردش در می آورد. افزایش جذب کلسیم در داشتن استخوان های محکم نقش مهمی دارد و مهم تر اینکه کلسیم انباشته شده در استخوان ها در طول ادامه این روند جدا شده و کلسیم جدید جای آن را می گیرد، و این روند نقش مهمی در سلامت استخوان دارد.


سفر شادی آفرین است.

مسافرت بهترین روش برای تجربه چیزهای جدید و جذاب است و موجب می شود به خیلی از زیبایی ها یا تجربه های متنوع دیگر چشم بدوزید. اگر به مکانی سفر کردید که قبلا آرزوی آن را داشتید، زمانی را برای کاوش و بازدید از جاذبه های آن اختصاص بدهید، و مجموعه ای از خاطرات خوش را برای آینده رقم بزنید، این روش موجب می شود که سطح هورمون های شادی (هورمون دوپامین و سروتونین) در بدن جاری گردد و با یاد آوردن خاطرات سفر احساس خوبی داشته باشید. گفتنی است که طبق یافته های یک از مطالعات، پیش بینی و انتظار یک تعطیلات از قبل برنامه ریزی شده می تواند افراد را چند برابر خوشحال کند و تعادل جسمی، روحی و احساسی افراد را افزایش دهد. یکی دیگر از مطالعات نیز روشن کرده است که خریدهای تجربی (مانند سفر)، در مقایسه با خریدهای مادی مانند خرید لباس یا لوازم الکترونیک، می تواند لذت بیشتری به مردم هدیه بخشد.

گفتنی است که کاهش وزن، تقویت ارتباط بین افراد، کاهش سطح نگرانی و افسردگی، افزایش اعتماد به نفس و غیره، از دیگر فواید مسافرت می باشند، پس برنامه سفر را در اولویت قرار دهید. آژانس آس چارتر یکی از بهترین ارائه کننده بلیط هواپیما ارزان چارتر می باشد که با خرید بلیط چارتر از آن می توانید مطمئن سفر کنید.

تاثیر سفر بر سلامت روح و جسم

در چه شرایطی سفر میتواند تاثیری منفی بر سلامت روان افراد داشته باشد؟

اگر با افرادی که باعث رنجش روحی و ذهنی شما هستند به سفر بروید قطعا در طول سفر خواه یا ناخواه دچار آسیب و سرخوردگی های روحی خواهید شد و همین امر علاوه بر اینکه ممکن است ذهن شما را در جهت کینه دوزی و یا آماده بودن برای تلافی و انتقام پیش ببرد که این اتفاق نه تنها هدف سفر به عنوان امری برای افزایش شادی و نشاط را از بین میبرد بلکه خستگی ذهنی نیز برایتان رقم میزند. 

بهتر است سفرهای خود را متناسب با وضعیت اقتصادی خود برنامه ریزی کنید. اگر در حال حاضر شرایط سفر به خارج از کشور را ندارید به جای غصه خوردن و خیال بافی به مقصدی خوش آب و هوا در داخل کشور بروید و خود را در دل تجربه های جدید رها کنید و لذت ببرید. 

هدف از سفر فقط رسیدن به مقصد و یا نهایتا چند شب اقامت نیست حتی اگر برای سفرهای داخلی نیز بودجه‌ ای محدود و مشخص دارید بدانید که سفر از لحظه ای که بار و بندیل خود را میبندید و قدم اول را برمیدارید آغاز میشود و باید از همان لحظه برای شروع خوش گذرانی و بهبود سلامت روان خود و همسفرانتان استفاده کنید.

از مسیر لذت ببرید و مدام به کیلومتر شمار جاده ها چشم ندوزید، بر اساس توانایی خود اقامتگاه انتخاب کنید و اگر در ویلایی لاکچری و یا هتلی پنج ستاره نمیتوانید اقامت داشته باشید فراموش نکنید که به سفر آمده اید برای ایجاد تغییر در خود و باید از لحاظ روانی خود را انعطاف پذیر کنید چرا که اگر مدام در حسرت زندگی دیگران در طول سفر باشید و مدام در فکر خود سفر ارزان را با لاکچری دائما مقایسه باید خود را برای بیماری های روانی و جسمانی در آینده آماده کنید.

date_range پنجشنبه 20 خرداد 1400 remove_red_eye 1609 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0