{{ctrl.notification}}
بازدید از ارگ کریم خانی شیراز مهم ترین بنای زندیه

بازدید از ارگ کریم خانی شیراز مهم ترین بنای زندیه

قطعا شیراز یکی از مکان هایی است که همه ساله چه مسافران و گردشگران در ایران و خارج از ایران دوست دارند به این شهر سفر کنند و از جاذبه های ان دیدن کنند بین تمامی این مکان های گردشگری ارگ کریم خانی  یکی از جاهایی است که دوست دارند به انجا سفر کنند .این ارگ در مرکز شهر شیراز قرار دارد و و در دوره سلطنت زندیه  احداث شده است و زمانی که کریم خان زند شیراز را برای سکونت و پایتخت خود انتخاب نمود به ارگ کریم خان معروف شد.برای سفر به شیراز و بازدید از این ارگ کافی است بلیط چارتری مشهد شیراز گرفته و سفری پرخاطره را تجربه کنید.در این مقاله از اس چارتر می خواهیم شما را با شیراز اشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

شهر شیراز

همانطور که می دانیم شیراز یکی از شهر های بزرگ ایران است این شهر پایتخت همچون شاعرانی مثل سعدی و حافظ بوده است. شیراز منطقه ای گرم و نیمه خشک جنوب ایران که در فصل هایی مانند پاییز و بهار اب و هوای بسیار خوبی دارد و همچنین باران های ان زبانزد عام و خاص می باشد.

 

کمی بیشتر درباره ی ارگ کریم خان بدانیم

 در دوره ی پهلوی از این مکان به عنوان زندان یاد شده است که اسیب های فراوانی به ان وارد شد و سرانجام در سال 1350 این ارگ را به اداره فرهنگ و هنر دادند. این ارگ هم اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره می شود و از چند سال پیش کار این بنا را اغاز کردند تا ان را تبدیل به موزه بزرگ فارس کنند، این اثر در تاریخ 14 خرداد 1351 به عنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در این مطلب از اس چارتر  قصد داریم تا اطلاعاتی از محتویات ارگ کریم خان به شما بدهیم تا اشنایی کامل با هر گوشه ان داشته باشید. احداث این ارگ بین سال های 1766 و 1767 میلادی انجام شد و کریم خان بهترین مصالح را از سراسر دنیا (داخل و خارج از کشور) تهیه نمود و در سریع ترین زمان ممکن ان را ساخت. این مکان در دوران زندیه محل استقرار حکومت و در دوران قاجاریه محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می شده است. شخصی به نام عبدالحسین میرزا فرمانفرما حکم ران فارس ، دستور به بازسازی مینیاتورهای نقاشی شده این مکان داد.

ارگ کریمخان شیراز

طراحی بنا ارگ کریم خانی چگونه بوده است؟

این ارگ ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است بخش داخلی این ارگ با ایوان ها و اتاق ها نقاشی شده است که ابنماها و باغچه ها ظرافت خاصی دارند. این بنا سه ضلع دارد که یکی شمال، جنوب، غرب و هرکدام دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف ان است. ضلع شرقی شامل حمام خصوصی و امکانات دیگر است.

 

معماری ارگ کریم خان

مساحت این ارگ 4000 متر مربع می باشد و برای ساخت این بنا از سنگ های مرمر، آجر و سفال استفاده شده است و نقش و نگار های روی سفال ها و خشت های این بنا بسیار جذابیت خاصی دارد. اگر به دیدن این بنا می خواهید بروید حتما شب بروید چرا که در شب نمای دیگری از ارگ کریم خان را خواهید دید. شما می توانید در کمتر از سه دقیقه پرواز چارتر اهواز شیراز خود را از سامانه اس چارتر دریافت کنید و این بنا را در شب تماشا کنید. ساز نظامی این بنا شامل 4 برج بلند و قد علم کرده است و فضای داخلی ان با بیرون کاملا متفاوت است و مجموعه ای از باغچه ها، اتاق ها، ایوان ها و باغچه های کوچک و بزرگ می باشد. از انجایی که این بنا برای کشورمان بسیار مهم است هرساله سازمان میراث فرهنگی به ان می رسد تا از خراب شدن و فرسایش ان جلوگیری کند. اتاق ها و نشیمن های ان جلوه دیگری از زیبایی دارد و سازه هایی که در ان به کار رفته از سردر، ازاره ها، پستو، ارسی و مقرنس می باشد، تمام این سازه ها با معماری و رنگ و شکل های متفاوت است که معماری زندیه را نشان می دهد.

 

کاشی کاری های ورودی  از اصلی ترین و مهم ترین اثار ارگ کریم خان است و برای معماری و هنر دوران قاجاریه است، تابلوی بزرگ این کاشی کاری صحنه نبرد رستم و دیو سفید است. یکی دیگر از قسمت های این ارگ سه دری یا پنج دری است که سقف ان بسیار بلند است و افتابگیر به شمار می رود و شاه نشین یکی از پرطرفدار ترین قسمت های زمستان است که در فصل سرما مامنی گرم و لذت بخش می باشد.

ارگ کریم خان شیراز

حمام ارگ کریم خان

این حمام جزوه بهترین حمام ها در ایران است که 8 رختکن دارد و 4 سکو برای نشستن و لباس عوض کردن دارد که از جاذبه های این حمام برافروختن آتش، روشن کردن قلیان و تهیه چای و قلیان در فضای 8 ضلعی می باشد. اس چارتر بهترین مرجع ارائه کننده بلیط ارزان هواپیما در مشهد است که می توانید با تهیه به مقصد شیراز با خیالی اسوده سفر کنید .جالب است بدانید رختکن این مکان از بهترین مکان ها بوده چرا که در انجا خالکوبی، حجامت و درمان های سنتی انجام می شده است، شکل این بنا ساختار ذوزنقه ای دارد که بر شکوه ان بیشتر زیبایی بخشیده است و در اطراف این بنا برج های بسیار زیادی دارد که به عنوان مکان های اصلی نظامی حساب می شده و مهمات و تجهیزات نظامی دارد.

ارگ کریم خان شیراز

آبرسانی ارگ کریم خان

منبع اصلی این اب توسط حوضچه داخل فضای ارگ و از قنات رکن اباد تامین می شود و در ان زمان خواص اب درمانی زیادی داشته و بخاطر اینکه املاح معدنی بسیار خوبی داشته است از سالم ترین سیستم های دوران زندیه به شمار می رفته است. اکنون این سیستم ابرسانی به کلی از بین رفته است و حوض های داخل این ارگ فضایی دلپذیر ایجاد کرده است. همچنین اس چارتر پیشنهاد می کند اگر بلیط هواپیما چارتر تهران شیراز گرفته اید حتما سری به بازار وکیل شیراز و مسجد نصیرالملک بزنید.

 

 آدرس ارگ کریم خان کجاست؟

شهر شیراز، خیابان کریم خان زند، نبش میدان شهدا (شهرداری)

date_range یکشنبه 21 شهریور 1400 remove_red_eye 2328 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0