{{ctrl.notification}}
آبشارهای لرستان

آبشارهای لرستان

لرستان را به سرزمین آبشارهای خروشان می‌ شناسند، این استان با بیش از 50 آبشار فصلی و دائمی گردشگران زیادی را برای تفریح و طبیعت‌ گردی به سمت خود می ‌کشاند. بارش‌ های جوی، وجود چشمه‌ های فراوان و رودخانه‌ های این منطقه بر روی صخره ‌های زاگرس بوم آبشارهای لرستان را به تصویر می‌ کشد. آبشار بیشه، نوژیان، آب سفید، سرکانه یا گریت، چکان، وارک، افرینه، شیرز، آبشار تنگه پیازه و آبشار کول چپ، از معروف ‌ترین و زیبا ترین آبشارهای لرستان هستند که می‌ توان در یک سفر چند روزه به لرستان از آنها بازدید کرد. قصد داریم دراین مقاله ازآس چارتر به سرزمین آبشارها لرستان سفر کنیم، همراه ما باشید.

ابشارهای لرستان

آبشار بیشه معروف‌ ترین آبشار لرستان

جایی در میانه ‌ی جنگل‌ های بلوط و کوه‌ های زاگرس به آبشار بیشه می‌ رسیم. قد و قامت بیشه به 48 متر می‌رسد و پس از برخورد به سنگ ‌های زیر پایش به رودخانه ‌ی سزار می‌ رسد. آب این آبشار از چشمه‌های زاگرس تأمین می‌گردد و این سخاوتمندی به پای جنگل ‌های بلوط نیز می‌رسد. برای اینکه به وصال بیشه برسید، لازم است از خرم آباد به سمت جاده اراک حرکت کنید و با رسیدن به تقی آباد وارد فرعی آبشار شوید. اما یک راه جذاب دیگرهم دارید و آن مسیر ریلی لرستان است که زیبایی آن در حوالی ایستگاه بیشه به اوج خودش می‌رساند.  آبشار بیشه به عنوان چهل وهشتمین اثر ملی، در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد.شما می توانید بلیط هواپیما چارتر تهران خرم آباد را از سایت آس چارتردریافت نمایید و سپس سفر کنید.

آبشار بیشه لرستان

آبشار آب سفید عروس آبشارهای ایران

منطقه ی الیگودرز لرستان از مناطق ییلاقی و سردسیر استان است که طبیعت آن در فصل بهار و تابستان دیدنی می‌شود. آبشار آب سفید در حوالی 77 کیلومتری این شهر قرار گرفته است، پس دور از انتظار نیست اگر آب و هوایی خنک برای آن تصور کنیم. ارتفاع این آبشار به 35 متر و پهنای عاج آن به 15 متر می‌رسد.  در زبان محلی به آب سفید «او اسپید» می ‌گویند و این به خاطر تشکیل شدن حباب‌های سفید بر اثر برخورد قطرات آب آبشار با هواست. این آبشار زیبای لرستان در آبان ماه سال ۱۳۹۸ در فهرست میراث طبیعی ایران، به ثبت رسید.

آبشارعروس سفید لرستان

آبشار نوژیان بلندترین آبشار لرستان

یکی دیگر از معروف ‌ترین آبشارهای لرستان، نوژیان است که در 40 کیلومتری خرم آباد قرار گرفته است. «نوژیان» در زبان محلی معنای آب زنده می‌دهد و گفته می‌ شود این نام به خاطر تغییر شکل آبشار در فصول پرآب و کم آب است. ارتفاع این آبشار به 95 می‌رسد و همانند آبشار بیشه با فرود آب بر روی صخره، به رودخانه سزار روانه می‌گردد. عطر گیاهان دارویی در حوالی آبشار هوش از سر هر رهگذری می‌ برد و مسیری برای یک طبیعت‌ گردی ناب پیش رویتان می‌ گذارد. برای رسیدن به نوژیان از سه راهی خرم آباد- بروجرد- دورود و بعد از طی 14 کیلومتر، به تابلوی آبشار نوژیان می ‌رسید که به سمت چپ باید بپیچید. از اینجا تا پای آبشار حدود 38 کیلومتر در مسیری کوهستانی و جنگلی بلوط در راه خواهید بود. بخشی از این مسیر که حدود 5 کیلومتر می‌ شود، جاده ‌ای خاکی است که می‌توانید با احتیاط و ماشین عبور کنید. طرفداران محیط زیست توصیه می‌ کنند که وسایل نقلیه را از طبیعت هر چه دورتر نگه داریم بهتر است و شاید کار درست این باشد که این مسیر خاکی را با پای پیاده طی کنیم. برای بازدید از این آبشار زیبا کافی است در اولین فرصت به دست آمده بلیط پرواز مشهد خرم آباد خود را تهیه کنید و راهی سفر بشوید. 

آبشارنوژیان لرستان

آبشار وارک

قدم به قدم لرستان آبشارهایی از دل صخره و کوهستان سرازیر می‌ شود و چشم انداز زیبایی پیش روی رهگذران قرار می‌ دهد. در یک قدمی آبشار نوژیان، آبشار دیگری به نام وارک وجود دارد که از نوع دو قلوست. سرچشمه این آبشار یک صخره سنگی است که پس از طی حدود پانزده متر از صخره دوم فرو می‌ ریزد و آبشار دوم را به وجود می‌ آورد. آبشار وارک از دو قسمت تشکیل شده؛ قسمتی از آن حدود 7 متر ارتفاع دارد و قسمت دوم بعد از 15 متر بلندی، به رودخانه سرازیر می‌ شود و چشم انداز زیبایی خلق می‌ کند.

آبشار وارک لرستان

آبشار شوی

این آبشار باشکوه با ارتفاعی در حدود صد متر در مرز لرستان و خوزستان و در شمال دزفول قرار دارد. منطقه زاگرس منطقه‌ ای خوش آب و هوا است که رودخانه‌ های پرآب دز و سزار از آنجا می ‌گذرند و همچنین چشمه‌ های متعددی از زمین می‌ جوشند. آبشار شوی نیز ازچندین چشمه به وجود آمده است، ازغاری بیرون می ‌آید و از ارتفاع چهل متری به پایین می‌ریزد. این آبشار که آن را به عبارتی بزرگترین آبشار در خاورمیانه می‌دانند، در فاصله کمی از ایستگاه راه آهن تله زنگ واقع شده است

آبشار شوی لرستان .

آبشار افرینه

از خرم آباد که 80 کیلومتر به سمت جنوب بروید به آبشار زیبای افرینه می ‌رسید؛ آبشاری پرآب و عریض که از تلاقی دو رود چشمک و افرینه تشکیل می‌ شود و پس از عبور از دره پرپیچ و خم چولهول در نهایت به رود خانه کشکان می‌ ریزد. چشم انداز افرینه کمی با آبشارهای دیگر متفاوت است و از همین جهت آن را متفاوت می ‌کند. در دشتی وسیع، درست در جایی که فکر نمی‌ کنید آبشار افرینه بر روی صخره‌‌ ی عریض به رود خانه سرازیر می ‌شود. اهالی روستای افرینه و گردشگران برای تفریح و خوشگذرانی به کنار آبشار می ‌آیند و از آرامش و هیجان صدای آب لذت می ‌برند.

آبشار آفرینه لرستان

آبشار گریت

ناهمواری‌های استان لرستان آبشارهای زیادی را در دل خود به وجود آورده که یکی از آنها آبشار گریت یا سرکانه یا همان هفت چشمه است که در فاصله‌ ی یک ساعتی خرم آباد قرار گرفته است. در واقع این آبشار در روستایی به همین نام و در دره‌ای پوشیده از درختان بلوط جا خوش کرده و از خنکای خودش به گردشگران و هر رهگذری می‌ بخشد. اگر اهل طبیعت ‌گردی باشید می ‌توانید از همان روستا تا آبشار را قدم بزنید، مسیر رودخانه را در پیش بگیرید و بعد از یک ساعت به گریت برسید و خستگی از تن به در کنید.آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده بلیط چارتری هواپیما تهران کرمانشاه در مشهد می باشد.

آبشار گریت لرستان

آبشار گلهو یا کاکا رضا

آبشار گلهو در 35 کیلومتری شمال خرم‌ آباد در روستای کاکا رضا قرار دارد؛ وجود دره‌هایی پر آب، گیاهان، خزندگان و آبزیان کوچک در بالای آبشار‌ زیبایی حیرت‌انگیزی را روبروی دیده گان هر رهگذری به تصویر می‌ کشد و نظرها را خیره می‌ کند؛ کهمان، گلهو و کاکا رضا سه منطقه خوش آب‌ وهوا در شهرستان سلسله لرستان است که از مناطق نمونه گردشگری استان به شمار می‌ روند.

آبشار کاکا رضا لرستان

آبشار نای انگیز

آبشارزیبای نای انگیز در میان رشته ‌کوه‌های سر به فلک کشیده‌ ی هشتاد پهلو قرار دارد؛ آب این آبشار از چشمه ‌سارهای واقع در ارتفاعات کوه‌های مجاور سرچشمه می‌ گیرد. جویباری در مسیر کوهستان به حرکت درآمده و ده‌ها آبشار پله ‌ای بزرگ و کوچک و حوضچه‌های متعددی را تشکیل می‌ دهد؛ طبیعت بکر منطقه به همراه پوشش گیاهی متنوع آن بسیار جذاب و جالب ‌توجه است، در مسیر این رود آبشارهای فراوان دیگری نیز به چشم می‌ خورد که طبیعت چشم‌ نوازی را به وجود آورده است.

آبشار نای انگیزلرستان

آبشار کبوتر لو

آبشار کبوتر لو در دل صخره‌های رویایی در بخش بسطام شهرستان سلسله واقع ‌شده که دارای طبیعت بکر و زیبایی است، در مسیر رسیدن به این آبشار قدم‌ به ‌قدم  تصاویر تازه ‌ای در قاب چشمانمان جای می‌ گیرد هر چه قدر که پیش‌ تر می ‌رویم لذت بیشتری از سفر را حس می ‌کنیم. در این منطقه خوش آب ‌وهوا انواع درختان کوهی ازجمله پسته و زالزالک وحشی وجود دارد، آبشار کبوتر لو حدود 6 ماه از سال از دل صخره بیرون می‌ جهد.

آبشار کبوتر لو لرستان

 آبشار غسلگه

آبشار غسلگه در 15 کیلومتری جنوب شهر نورآباد در دهستان میربگ و در منطقه ‌ای کوهستانی واقع ‌شده است که دارای ارتفاع 7 متر و حوضچه‌ ای به مساحت 25 مترمربع است. طبیعت بکر این منطقه با آداب و سنن هزاران ساله درهم ‌آمیخته و منظره بی ‌بدیلی را خلق نموده است، آثاری مربوط به دوره نوسنگی در این آبشار یافت شده است. آبشار غسلگه به ‌ویژه در فصل بهار و تابستان پذیرایی مهمانان زیادی است که برای بهره بردن از مناظر زیبای این منطقه راهی این دیار می‌ شوند.

آبشار غسلگه لرستان

آبشار پیرجد

آبشار پیرجد در روستایی به همین نام در منطقه مخمل کوه حومه خرم‌آباد قرار دارد که بسیار زیباست، آبشارهای لرستان نشانه‌ هایی از مکانی در آن‌ سوی مرزها نیست بلکه مقصدی در غرب کشور است که چنین ویژگی‌هایی را در خود جای ‌داده و علاقه‌ مندان زیادی را به ‌سوی خود می‌ کشاند.

آبشار پیرجد لرستان

آبشار شیرز

احتمالا درباره‌ ی تنگه شیرز و طبیعت بکر و صخره‌ای آن در نزدیکی کوهدشت شنیده‌ اید. فرسایش سنگ و خاک و آب رودخانه‌ ی کوچکی که در دل تنگه جاری است، آبشارهای کوچک و بزرگی را به وجود می‌ آورد که باعث صیقلی شدن بیشتر صخره‌ها می ‌‍شود. رد پای تمدن و تاریخ پاره سنگی در این تنگه از آثار به جا مانده مشاهده می ‌شود و بر ارزش آن اضافه می ‌کند. به وقت بهار و تابستان وقتی شیرز بیشتر از هر زمانی پذیرای ورود گردشگران می‌ شود، آبشار آن نیز پر آب و دیدنی می‌ گردد.

آبشار تنگه شیزر لرستان

آبشار تنگه پیازه

این آبشار یا بهتر است بگوییم آبشارها در 20 کیلومتری شمال خرم آباد قرار گرفته و از میان صخره‌های باریک عبور می ‌کند و حوضچه‌های پلکانی زیبایی به وجود می‌ آورد. برای رسیدن به این تنگه باید به سمت الشتر حرکت کنید و جایی در میانه‌ ی راه به فرعی بپیچید. از میان دره ‌ای می‌ گذرید و مسیر رودخانه‌ را پیش می ‌گیرید تا پس از گندم زارها به تنگه برسید. وصال به آبشار پیازه سهم کسانی می‌ شود که تا انتهای این تنگه یعنی چیزی حدود 6 کیلومتر را پیمایش می ‌کنند.رزرو بلیط لحظه آخری هواپیما شیراز کرمانشاه در سایت آس چارتر میسر می باشد.

آبشار تنگه پیازه لرستان

آبشار کول چپ

از آبشارهای فصلی لرستان است که در ۷۵ کیلومتری محور خرم آباد به اندیمشک قرار گرفته است. در واقع کول چپ نام روستایی در حوالی دهستان جلوگیر از توابع پلدختر است که آبشار زیبایی به همین نام دارد. در اطراف این منطقه رد و نشانی از غارنشینی دیده می‌ شود که نمایانگر وجود انسان‌های دوره پیش از باستان است. قطرات آب بر روی صخره‌های سنگی رخنه می ‌کند و اثری هنری از آن می‌ آفریند و این دقیقا چیزی است که ما انسان‌ ها دوباره پس از هزاران سال به سراغش می ‌رویم تا از طبیعت بار دیگر لذت ببریم.

آبشار کول چپ لرستان

آبشار چکان از شگفتی‌های طبیعت لرستان

آبشار چکان ازجمله آبشارهای زیبای ایران در این استان سرسبز جای دارد که در جنوب غربی شهرستان الیگودرز و در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چکان در فاصله 141 کیلومتری شهرستان خرم‌آباد واقع‌ شده است. آبشار چکان از درون غاری مشرف بر زمین‌ های زراعی چکان بیرون می ‌جهد و طول فوران آن به ده‌ ها متر می ‌رسد؛ در پیرامون این آبشار دل‌ انگیز، آبشار منطقه ‌ای وسیع با فضایی مطلوب است که در دو الی سه کیلومتری آن امام‌ زاده‌ای به نام ابوعلی (ع) واقع‌ شده است.

آبشار چکان لرستان

date_range چهارشنبه 17 آذر 1400 remove_red_eye 766 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09300091160
09300091160
پرواز خارجی
09300091160
09300091160
اتوبوس
09300091160
09300091160
تور داخلی
09300091160
09300091160
تور خارجی
09300091160
09300091160
بیمه مسافرتی
09300091160
09300091160
ویزا
09300091160
09300091160
ثبت نظر
chat 0